İnternet Radyosu Nedir?

TR Radyo olarak sizlere kesintisiz canlı radyo dinleme olanağı sunan bir internet radyosuyuz. Peki internet radyosu nedir diye hiç merak ettiniz mi? Neden internet radyosuyuz? İnternet radyosunun avantajları nelerdir? TR Radyo olarak sizlere ne gibi avantajlar sunuyoruz? Kesintisiz canlı radyo dinlemeyi tercih ettiğiniz TR Radyo’nun da dahil olduğu internet radyosu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeyelim, size de kaybettirmeyelim.

İnternet Radyosu Nedir?

Gerçek internet radyolarının, sesi elektrik dalgalarının özelliklerinden faydalanarak iletme özelliği bulunmaktadır. Bir internet radyosunda ise buna gerek yoktur. Ses, internet ağının bulunduğu her bölgeye rahatlıkla ulaşabilir. Bunun için kesintisiz canlı radyo dinleyicisine ses dosyaları ya da yayınlar küçük parçalar halinde iletilir. Frekanslı radyolara kıyasla çok daha düşük maliyetle kurulurlar, ancak TR Radyo dinleyicisi, radyo dinleme hazzını rahatlıkla hissedebilir.

Radyoculuğa ilgili kişiler, maliyetleri göze alıp da frekanslı radyo açmak isteseler dahi, söz konusu tüm frekanslar dolmuş durumdadır. Ancak var olan frekanslar satışa sunulursa alınabilir. Ve bu durumda maliyetin çok yüksek olacağını bir kere daha belirtmiş olalım. Ancak radyo işine meraklı kişiler, söz konusu meraklarını, internet radyosu üzerinden gerçekleştirebilirler. Yüzlerce insan Winamp, Windows Media Player… gibi programlar üzerinden, yayın yapmakta olan internet radyosuna ulaşabilir ve kesintisiz canlı radyo dinleme olanağına sahip olabilir.

Kesintisiz canlı radyo dinlediğiniz bir internet radyosu, kar amacı gütmemelidir. Dolayısı ile TR Radyo’da kesinlikle reklam dinleyemezsiniz. Bununla birlikte, DJ’lerin yayın yapma kolaylıkları bulunmaktadır. İnternet ve yayın programı bulunan DJ’ler, istedikleri her yerden yayın yapabilirler. Gelişen teknoloji ile mobil yayın yapmak da oldukça kolaydır. Ancak böyle bir olanak bulunsa da, mobil yayında çok kaliteli bir kesintisiz canlı radyo dinleme olanağına sahip olunamaz. Dolayısı ile TR Radyo olarak, her ne kadar internet radyosu da olsak, mobil yayını çok zorda kalmadıkça tercih etmiyoruz.

Auto DJ’i bulunan bir internet radyosu, aylarca DJ olmadan kesintisiz yayın yapabilme olanağına sahiptir. Bu gibi radyoları, sürekli aynı şarkıları çalmalarından anlayabilirsiniz. Bundan yaklaşık olarak 12 – 13 sene öncesinde, pek çok internet radyosu, inanılmaz oranda yüksek dinleyici sayısına sahipti. Çünkü o dönemlerde hem çok sayıda internet radyosu yoktu; hem de çok fazla internet sitesi yoktu. İnsanların internet kullanımı bilgisayar üzerindendi, günümüzde olduğu gibi mobile ağırlık verilmiyordu. Ancak herkesin girdiği belirli siteler vardı. Bu sitelere eklenen bir internet radyosu, dinleyici sayısı olarak 2.000 – 3.000’leri bulabiliyordu. Ancak sonrasında internet sitelerinin sayısı arttı ve insanlar dağıldı. İnanılmaz derecede çok internet radyosu kuruldu. İyi bir internet radyosunun dinleyici sayısı 200 – 300’lere geriledi. Pek çok kişi ise 10 – 20 kişiye yayın yapıyor.

Peki günümüzde dinleyici sayısı neye göre belirleniyor? İlgi ve çok çalışma, en önemli unsur. Bu nedenle TR Radyo olarak son dönemde çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız. Ve bu noktada hepinizin destek ve katkısını beklediğimizi de eklemeden geçmemeliyiz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*