Misket Havasının Hikayesi

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 4
    Shares

Ankara oyun havaları hakkında bilgi sahibi olmak ve Misket havasının hikayesini öğrenmek ister misiniz? TR Radyo‘nun kesintisiz canlı radyo dinleyicileri, Kaptan‘la Gece Yolculuğu programında Ankara oyun havalarına doyuyor. Ve söz konusu Ankara oyun havalarının bazıları bizler için kalıplaşmış durumda. Düğünlere gittiğimizde genellikle Ankara oyun havaları ile coşuyoruz. Hal böyle olunca da Ankara oyun havaları hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle de Misket havasının hikayesini öğrenmek hakkımız oluyor.

Misket Havasının Hikayesi

Misket, hem küçük bir limon, hem de elma türü. Huriye de Ganizade’lerin küçük, ufacık tefecik kızı… Her gün evlerinin önünde bulunan elma ağacına tırmanan Huriye, Osman Efe’nin yolunu gözlemektedir. Osman Efe Ankara’nın sayılı efeleri arasında olup, geniş omuzlu, genç, burma bıyıklı ve yakışıklıdır.

Osman Efe Huriye’lerin evinin önünden her geçtiğinde ve Huriye bunu her gördüğünde bahçeye çıkar ve misket ağacına tırmanır. Birbirlerini gördüklerinde, ikisinin de kalbinden ılık bir şeyler akar. Ve Osman Efe Huriye’ye adı ile değil de Misket olarak seslenir.

Bir gün Huriye çeşme başında su doldururken, yörenin ünlü ağaları arasında adı geçen Kır Ağa onu görüyor. Aradan daha bir hafta bile geçmeden de Kır Ağa, Huriye’yi babasından istetir. Babasının düşünceleri Kır Ağa için olumludur; malının mülkünün iyi olduğunu, Kır Ağa’nın da yiğit olduğunu düşünerek Huriye’yi vermeyi düşünür. Ancak annesi Huriye’nin Kır Ağa hakkında ağzını aradığında Huriye’nin yanıtı: Ölürüm de Kır Ağa’ya Varmam… şeklinde olur.

Akşam olmasını sabırsızlıkla bekleyen Huriye, Osman Efe’nin atını görünce hemen misket ağacına tırmanır ve Kır Ağa ile ilgili durumu ona bildirir. Durumdan haberdar olan Osman Efe çılgına döner ve Kır Ağa’ya bir haber gönderir. “Kendisini sever – sayarım. Yiğit ağadır. Ama yolumdan çekilsin. Yoksa sonu iyi olmaz.” der. Bu haberi Kır Ağa’ya götürenler ise şu şekilde iletirler: “Osman Efe der ki: Kır Ağa kimdir? Yavuklumdan uzak dursun. Yoksa onun leşini sererim.” Bu haberi alan Kır Ağa da Osman Efe’ye haber gönderir ve: “Demek dünkü çocuk bana meydan okuyor. Yüreği varsa çıksın karşıma” der. Ancak bu haberin de üzerine bire bin katılmak sureti ile Osman Efe’ye ulaşması sağlanır. Dolayısı ile Kır Ağa ve Osman Efe birbirlerine kanlı kinli düşman olurlar.

Kıran kırana bir kavgaya tutuşurlar. Hangisi sağ kalırsa Huriye; yani Misket’i alacaktır; buna karar verirler. Belirlenen günde karşılaşır ve birbirlerine bıçak çekerler. Huriye’nin elinden ise bir şey gelmemektedir, çaresiz sonucu bekler. Elma ağacına çıkıp Osman Efe’nin yollarını gözler.

Kır Ağa ve Osman Efe ise deliler gibi dövüşmektedirler. Ancak Kır Ağa bir anda durur ve: “Benimle boy ölçüşen bu yiğide ben kıyamam. Koç olacak kuzuya bıçak çekemem. Bıçağını boynuma vur ve al Misket’i” der. Bunun üzerine Osman Efe’de bıçağını atar ve Kır Ağa’nın ellerine sarılır.

Tüm kadınlar ve kızlar yollara çıkıp kalabalıktan gelecek haberi beklerken, Huriye de yerinde duramaz, daldan dala atlayıp, gelenleri seçmeyi, haberi almayı bekler. Bunun üzerine önde Kır Ağa, arkasında kalabalığı görür. Osman Efe’yi arayan gözleri ise onu göremez. Bunun üzerine başı dönüp gözleri kararan Huriye, sırt üstü düştüğü yerde cansız yatmaya başlar.

Kısa zaman sonrasında elma ağacının yanına ulaşan kalabalıktan bir feryat yükselir. Artı Osman Efe oralara sığamamaktadır ve herkes perişandır. Sonrasında Ankara oyun havaları arasına Misket eklenir ve dillerden dillere dolaşmaya başlar.

Ankara oyun havaları hakkında bilgi verirken sizlere, belki de Ankara oyun havalarının en bilineni olan Misket havasının hikayesini anlattık. Buna ek olarak TR Radyo’nun değerli kesintisiz canlı radyo dinleyicilerine bir de Misket’in sözlerini aktaralım dilerseniz:

Güvercin uçuverdi
Kanadını açıverdi
Yar yandım aman ayrılamam
Elin kızı değilmi sevdi de kaçıverdi
O benim aslan yarim
Duvara yaslan yarim
Neylesin duvar seni
Kalbime yaslan yarim

Güvercinim uyur mu
Seslensem uyanır mı
Yar yandım aman ayrılamam
Sen orada ben burda aman, aman
Buna can dayanır mı
Daracık, daracık sokaklar
Yarim misket ufaklar
Pul, pul olsun dökülsün
Seni öpen dudaklar

Denize dalayım mı
Bir balık alayım mı
Ay doğdu şafak attı
Daha yalvarayım mı

TR Radyo’da kesintisiz canlı radyo dinleyenleri Ankara oyun havaları ile buluşturan Kaptan’la Gece Yolculuğu, Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günleri 20:00 – 22:00 saatleri arasında sizlerle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*