Müzik dinlemenin faydaları pek çok kişi tarafından merak edilmekle birlikte, müzik ruhun gıdasıdır sözü de herkes tarafından kanıksanmış durumdadır. Peki gerçekten müzik dinlemek neye iyi gelir? Müzik dinlemek ne işe yarar? İlerleyen bölümlerde sizlere bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz; çünkü TR Radyo olarak müzik ağırlıklı yayınlar yapmayı tercih ediyor ve bu tercihimizle sizlere acaba ne gibi faydalar sağlıyoruz?

Müzik Dinlemek Neye İyi Gelir?

■ Müzik dinlemenin faydalarından ilki, kişiyi sakinleştirme etkisidir. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalara, bildikleri ve sevdikleri müzikler dinletildiğinde, kaygı seviyelerinin 1/3 oranında azaldığı görülmüştür. Dolayısı ile müzik dinlemek ne işe yarar dediğiniz noktada sakinleşmek istiyorsanız, Türkçe pop ve müzik ağırlıklı yayın yapmakta olan radyomuzu kesintisiz olarak dinleyebilirsiniz.

■ Müzik dinlemenin faydalarından bir diğeri de daha az yemek yemeyi; yani kilo kontrolünü sağlama etkisi. Bunun için caz müzik gibi hafif müziklerin loş ortamlarda dinlenmesi ve yemeklerin bu sırada yenmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu şekilde yenilen yemek sadece daha az yenmiyor; aynı zamanda yiyen kişiye daha fazla keyif de veriyor.

■ Müzik dinlemek neye iyi gelir sorusunun yanıtları arasında, beyin tarafından odaklanmanın kolaylaşmasını da saymalıyız. Ancak bu etkiden yararlanmak için dinlenen müziğin rahatlatıcı olması çok önemli. Bundan kastımız şu: iç açıcı şarkılar dinleyerek daha rahat çalışabilir; ancak daha ağır şarkılarda konsantrasyonunuzun bozulduğuna şahit olabilirsiniz. Bu etkiden özellikle öğrencilerin yararlanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

■ Müzik dinlemek sağlık açısından çok önemlidir; şöyle ki, vücudun nitrik oksit adı verilen gaz salınımını arttırması söz konusu olur ki gazlar genellikle kötü olarak düşünülseler de bu gaz kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Böylece kalp hastalarında yüksek oranda iyileşme görülmüştür. Bu etkiden yararlanmak adına günde yarım saat, sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.

■ Sadece müzik dinlemek değil, şarkı söylemek de insan sağlığına, özellikle de duygusal anlamda çok iyi gelir. Bunu örneklendirmek istersek: şarkı söyleyen insanlar, yanlarında biri yokken dahi çok iyi hissedebilirler kendilerini; ancak bir koro içerisinde şarkı söyleyen insanların, bu grupta gerçekleştirdikleri paylaşımların çok daha değerli olduğu görülmektedir. Aynı durum grup halinde spor yapanlar için de geçerlidir, ancak şarkı söylerken yapılan paylaşımın çok daha mutlu edici olduğu gözlemlenmiştir.

■ Müzik sadece şarkı söylenebilecek bir araç da değildir. Bunun yanında enstrüman da çalınabilir. Ve çocuk ya da genç yaşlarda ne kadar uzun süre bir enstrüman çalındıysa, ileriki yaşlarda, beynin konuşmalara verdiği tepkinin o kadar keskin olduğu bilinmelidir. Yani şöyle söyleyebiliriz: bir müzik aleti çalmak, beynin daha sağlıklı çalışmasını olanaklı hale getirir.

■ Müzik dinlemenin faydaları çocuklar için de çok değerlidir. Şöyle ki: ana okulunda arkadaşları ile şarkı söyleyen çocuklar, söylemeyenlere oranla çok daha girişkendirler. Bu çocukların daha paylaşımcı olduğu ve arkadaşlarına yardım etmeye çalıştığı gözlemlenmiştir.

■ Müzik dinlemenin faydalarından bir diğeri de trafikte sakin olmaktır. Bu etkiden yararlanmak için her şeyin öncesinde sakin müzikler açmalı ve bu müziklere odaklanmalısınız. Böylelikle önünüze çıkan diğer sürücüler ya da trafik çilesi sizi daha az sinirlendirecektir.