Radyo Dinleyici Sayısını Arttırmak

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

Radyo sitesi açmak sanıldığı kadar zor değil değerli TR Radyo takipçileri. Ancak radyo sitesini açmak işleminin sonrasında radyo dinleyici sayısını arttırmak için yapmanız gereken bazı çalışmalar bulunuyor. Sizlere ilerleyen bölümlerde söz konusu bu çalışmaların neler olduğundan ve radyo dinleyici sayısını arttırmak için, radyo sitesi açmak sonrasında dikkat etmeniz gerekenlerden söz edeceğiz. Bu konuda TR Radyo olarak bize de ulaşabilir ve yardım isteyebilirsiniz. O halde, radyo dinleyici sayısını arttırmak için yapılması gerekenleri hemen gözden geçirelim.

Radyo Dinleyici Sayısını Arttırmak

■ Radyo sitesi açmak işleminin sonrasında, radyonuza bir yayın formatı belirleyin. Bu noktada TR Radyo’yu örnek alabilirsiniz. TR Radyo yayınlarına ilk olarak 2015 yılında, karma formatta başlamıştır. Ancak sonrasında Türkçe pop radyo dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir radyo halini almıştır. Siz tek bir formatta yayın yaparsanız, radyo dinleyiciniz de o oranda artış gösterecektir. Türkçe pop radyo dinleyicisi ile arabesk radyo dinleyicisi birbirinden farklıdır. Dolayısı ile karma formatta yayın yaptığınızda, bir kitleye ulaşmanız sandığınızdan çok daha zor olur ve bu noktada “Daha çok dinleyicim olur” mantığının yanlış olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

■ Radyo dinleyici sayısını arttırmak için atmanız gereken diğer adım ise yayınlarınızda kaliteli mikrofon kullanmak. 15 TL’ye de mikrofon var; 150 TL’ye de… Her mikrofon aynı işi görmüyor ne yazık ki, hepsinin adı mikrofon olsa da… Dolayısı ile ucuz mikrofon alıp, insanlara sesinizin az gitmesindense, dinleyiciye kaliteli ses ulaştıran, bütçenize uygun ama biraz pahalı bir mikrofon alın ki, insanlar sizi dinlemek için işkence çekmesin. Aksi halde bu durum sayınızı olumsuz etkileyecektir.

■ Radyonuza bir single yaptırın. Ama çok uzun olmasın. Ve yaptırmış olduğunuz bu single’yi, şarkıların arasına ya da şarkılar çalarken üzerlerine atın. Uzun bir singlesizin açınızdan sıkıntı yaratmasa da, radyonuzu kesintisiz dinleyen radyo dinleyicileri için sıkıntı olacaktır. Peki single neden gerekli? Bir cafe ya da çay bahçesinde TR Radyo’nun dinlenmekte olduğunu düşünün. Burada bulunan 20 kişiden sadece 2’si bile TR Radyo adını duysa ve sonrasında sitemize giriş yapsa, bu dinleyici sayısını arttırmak konusunda oldukça etkili olacaktır. Çünkü çay bahçesindeki insanlar sürekli değişiklik gösterir. Yani yapmış olduğunuz single sizin reklamınız olacaktır.

■ Radyo dinleyici sayısını arttırmak için yayına almış olduğunuz şarkıların kalitesi ve yayın kalitesi de önemli bir diğer unsur. YouTube’den indirip yayına aldığınız şarkıların kalitesi düşük ya da sesleri kısık olabilir. Bu şarkıları ya bir program kullanarak daha kaliteli hale getirmeli; ya da albüm şeklinde yayınlamalısınız. Ve diğer bir detay da, radyo sitesi açmak için kullanmakta olduğunuz radyo hostingin yayın kalitesinin en az 64 Kbps olması. Bu şekilde ses, dinleyiciye daha temiz gidecektir.

■ Radyo sitesi açmak için kullanmakta olduğunuz site tasarımı da önemli bir diğer detay. Siteniz dağınık olmamalı ve ziyaretçileriniz aradıkları her şeyi nerede bulabileceklerini bilmeliler. WordPress, her bakımdan iyi bir sistemdir. SEO açısından da genellikle tercih edilir. WordPress’in bir temasını seçerek, radyo sitesinde kullanabilirsiniz. Ancak söz konusu temanın mobil cihazlarda da uyumlu çalışması çok önemlidir. Çünkü günümüzde radyo dinleyicileri, daha çok telefondan radyo dinlemeyi tercih ediyorlar. Sitenize mobil olarak girdiklerinde, pirinç tanesinden daha küçük yazılar görmemeliler.

■ TR Radyo’da radyo dinleyicisi ile etkileşim için çok fazla sayfa bulunduğunu görebilirsiniz. Bu sayfalar arasında istek hattı, DJ başvuru formu ve iletişim formu örnek olarak verilebilir. Yakın zaman içerisinde anlık mesajlaşmaya yönelik çalışmalarımız da olacaktır. Radyo dinleyici sayısını arttırmak için siz de mesaj ve istek sayfaları oluşturun ve böylece ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun süre radyo dinlemelerini olanaklı hale getirin.

■ Radyonuzu, radyo dinleme sitelerine ekleyin. Mu sitelere radyonuzun, kendi yazmış olduğunuz tanıtımını, IP ve portunu kaydedin. Özgün tanıtımlar, daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış tanıtımlardır. Radyo dinleme sitelerinin içerisinde mutlaka bir Radyo Ekle butonu görürsünüz. Bu butona tıklayarak Radyo ekleme işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

■ Radyo sitesi açmak, SEO çalışması yapmayı da gerektirir. SEO’nun Türkçe karşılığı: Arama Motoru Optimizasyonudur. Google, radyo dinleyicilerini sitenize gönderen en önemli araçtır. Bu nedenle sitenizi Google’nin seveceği ve üst sıralara çıkaracağı bir platform haline getirmelisiniz. Bunun için, özgün makaleleri sitenize eklemelisiniz ve bu makaleler radyo sitesine uygun olmalı. Sağlık makaleleri okuyan insanlar radyoyu, dikkatlerinin dağılmaması için kapatırlar. Dolayısı ile radyo dinleyici sayısını arttırmak için sitenize sağlık makalesi eklemenin bir anlamı bulunmamaktadır. Kopyala yapıştır içeriklerin ise sitenizi alt sıralara iteceğini unutmamalısınız.

■ Diğer radyo siteleri ile aranızda link değişimi yaparsanız, radyo dinleyici sayısını arttırmak konusunda o kadar başarılı olursunuz. Başka bir radyonun reklamını kendi radyonuzda yaptığınızı düşünmeyin. İnsanlar o linkleri muhtemelen görmez, görseler de önemsemezler. Ve zaten reklamını yapmış olduğunuz yer de sizin reklamınızı yapacağı için bir sorun teşkil etmeyecektir. BackLink önemlidir. Bunu unutmayın.

■ Android radyo uygulaması yapın ve radyo sitesi açmak sonrasında hazırlamış olduğunuz uygulamayı da Google Play Store üzerinden paylaşın. Ücretsiz ve hatta hiç bir kod bilgisine sahip olmadan, kolayca Android radyo uygulaması oluşturabileceğiniz platformlara internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

■ Arkadaşlarınıza, akrabalarınıza, radyo sitesi açtığınızı söyleyip, sitenize onları da davet edin. Belki kalıcı olmayacaklardır. Ama arama motorları, sitenizde bir canlılık olduğunu görürlerse sitenizin üst sıralara çıkması daha kolay olur.

■ Sosyal medyayı iyi kullanın. Radyonuzun sayfalarını oluşturun ve İnstagram’da, Twitter, Facebook gibi platformlarda yayınlayın. Sonrasında burada içerikler paylaşın ve arkadaşlarınızın da sayfalarınızı beğenerek, paylaştığınız içerikleri paylaşarak size yardımcı olmalarını rica edin.

■ Forum sitelerinde radyonuzu tanıtın. Siteni Tanıt başlıklı kategorilerde yapacağınız bu tanıtımlar, sitenizin Google’de üst sıralara çıkmasına katkıda bulunacaktır.

Radyo dinleyici sayısını arttırmak için yapmış olduğunuz bu çalışmalar bir günde sonuç vermez. Bugün sizi 5 kişi dinliyorsa, 1 ay sonra 10 kişi dinler. Siz yeter ki çalışın. Pes etmek yok. Tıpkı TR Radyo gibi… Sorularınızı konu altından bize ulaştırmayı da ihmal etmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*