Radyo Hosting Nedir?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

Radyo Hosting, radyo sitesi açmak isteyenlerin mutlaka sahip olması gereken ihtiyaçlardan bir tanesi. Ancak bu noktada pek çok kişi, radyo hosting nedir sorusunun yanıtlarını tam olarak bilmiyor. Biz de TR Radyo‘nun radyo dinleyicileri için ilerleyen bölümlerde, radyo hosting nedir ve radyo hosting ne işe yarar sorularının yanıtlarını paylaşmak istedik. Sizin de bir radyo sitesi açmak gibi düşünceniz varsa, mutlaka sahip olmanız gereken radyo hosting, yapmakta olduğunuz yayının radyo dinleyicilerine ulaşması için gereklidir. Şu anda geri planda duymakta olduğunuz TR Radyo’yu, bir radyo hosting bulunmasa dinleme gibi bir ihtimaliniz yoktu.

Radyo Hosting Nedir?

Online radyo dinleyicilerine yapmakta olduğunuz yayını ulaştırabilmek için shell firmaları tarafından sunulan sanal ürünlere radyo hosting adı verilmektedir. Radyo hostinginizi alıp, radyo sitesi açmak için geriye kalan diğer işlemlerinizi de tamamlamanızın sonrasında, Winamp isimli programa, size verilen IP ve port bilgilerini girerek, yapmakta olduğunuz online yayınlarınızı radyo dinleyicilerinize ulaştırabilirsiniz. Ama eğer daha kaliteli ve profesyonel bir yayın yapmak isterseniz, SAM isimli programı kullanabilir, sesinizin arkasına fon müziği de ekleyerek yayınlarınızı dinleyicilerinize yine ulaştırabilirsiniz.

Radyo sitesi açmak için radyo hosting almak istediğinizde karşınıza bazı şeyler çıkar. Bunların ne olduğunu bilerek, ödediğiniz parayı neye ödeyeceğinizi de bilmiş olur, seçimlerinizi de buna göre yapabilirsiniz. Peki nedir sahip olmanız gereken bu bilgiler?

Yayın Kalitesi: Yapmakta olduğunuz yayınların radyo dinleyicisine ne kadar kaliteli gideceği bu değerler ile belirlenir. Genellikle 64 Kbps yayın kalitesi kullanılmaktadır. Ancak 32 Kbps yayın kalitesi ya da 128 Kbps yayın kalitesi sunan firmalar da vardır. Bu noktada sizin için 64 Kbps yayın kalitesi yeterli olacaktır.

Auto DJ: Siz yayın yapmaya müsait değilken, WhmSonic panelinde önceden ayarlamış olduğunuz şarkıları yayına aktaran sistemdir.

ShoutCast: Yapmakta olan yayının dinleyiciye ulaşmasını sağlayan panel olarak tanımlayabileceğimiz ShoutCast panele admin girişleri yapılarak, gerektiğinde radyonuza saldırı yapan IP adresini banlamanızı olanaklı hale getirir. Radyonuzu hangi ülke ve tarayıcıdan dinlediklerini de bu panelden görebilirsiniz.

Radyo sitesi açmak için radyo hosting almak istediğinizde size Auto DJ verip vermediklerinden, ya da sizin Auto DJ’e ihtiyacınız olup olmadığından emin olun. Çünkü Auto DJ, radyo hosting fiyatı üzerinde etkilidir. Auto DJ kullanmadıktan sonra, ücretsiz radyo hosting kullanımı da gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle Auto DJ; ve verilen Auto DJ alanının ne kadar olduğundan emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*