Radyo Hosting Paketleri

Radyo hosting paketleri çok çeşitli olmakla birlikte, radyo sitesi açmak isteyen kişilerin de mutlak surette bir radyo hostinge sahip olması gerekmektedir. Tıpkı TR Radyo‘da, radyo dinleyicilerimize yayınlarımızı ulaştırdığımız radyo hosting gibi; aksi halde kendi yaptığımız yayınları sadece kendimiz dinlerdik. Peki radyo sitesi açmak isteyen biri, radyo hosting paketleri arasında yapacağı tercihi neye göre belirlemeli? İlerleyen bölümlerde sizlere bu sorunun yanıtları hakkında yardımcı olmaya çalışacağız.

İnternet radyoculuğu günümüzde çok yaygın şekilde yapılmakta. Bu işi bazı kişiler ticari olarak yaparken, bazıları da tamamen hobi amaçlı gerçekleştiriyor ki TR Radyo da hobi olarak yapılmakta olan internet radyoculuğunun en güzel örnekleri arasında yer almakta ve radyo dinleyicilerine hiç bir şekilde reklam dinletmemektedir. TR Radyo gibi bir radyo sitesi açmak isteyen kişilerin ilk olarak radyo hosting sahibi olması gerekir. Aksi halde, yayınlarını sadece kendi kendilerine dinlemek durumunda kalırlar.

Radyo sitesi açmak için bir de radyo hostinge sahip olmaya karar verdiyseniz; ama radyo hosting paketleri arasından tercihinizi hangisi yönünde kullanacağınızı merak ediyorsanız, bu noktada kullanım alanınızı ve kullanım amacınızı belirlemiş olmanızın önem kazandığını belirtmeliyiz. Peki bunu ne şekilde yapabilirsiniz? Radyonuzu kimlerin dinlemesini hedefliyorsunuz? İlk sorunuz bu olmalı. Eğer hobi amaçlı radyo sitesi açmak istiyorsanız ve sizi sadece bir arkadaş grubu ya da mahalleden dinleyeceklerini düşünüyorsanız, 100 kişilik bir radyo hosting sizin için yeterli olacaktır. Ama daha geniş bir kitleye hitap edecekseniz, seçmiş olduğunuz radyo hosting 250 – 500 – 1000 kişilik olarak tercih edilebilir.

Her şey radyo sitesi açmakla bitmiyor elbette. Radyo hosting almakla da bitmiyor. Almayı düşündüğünüz radyo hosting paketleri arasında yer alan özelliklerde MP3 Kotası da yer alacaktır. Bu özellik, Auto DJ yayını sunan bir radyo hosting tarafından kullanılabilir. Siz yokken yayına kesintisiz devam edecek olan Auto DJ’e ne kadar şarkı yüklemenize izin vereceğini belirtir. 1 GB MP3 kotası bulunan bir radyo hostinge ortalama 200 – 250 arası şarkı yüklersiniz. Bu şarkılar da ortalama 800 dakika karışık olarak çalar. Bu zaman zarfında siz gelip yayını almazsanız başa döner ve bir 800 dakika daha yine aynı şarkılar çalar. Ortalama 13 saate denk gelmektedir. Eğer 2 GB MP3 kotası bulunan bir radyo hosting alırsanız 26 saat farklı şarkılar dinletirsiniz. Ama bu şarkıları radyo hostinge yükleyecek olan da yine sizsiniz. MP3 kotası arttıkça, radyo hosting paketlerinin fiyatlarının artacağını da unutmamalısınız.

Radyo hosting paketlerinde geçen bir diğer özellik ise yayın kalitesidir. Yayın kalitesi, yapmakta olduğunuz yayının ses kalitesinin dinleyiciye ne şekilde gideceğini belirler. TR Radyo’dan radyo dinleyicilerine giden yayın kalitesi 64 Kbps’dir. Yayınımızın ses kalitesine bakarak, siz de alacağınız radyo hostingin yayın kalitesini seçebilirsiniz. Ancak genellikle 64 Kbps’nin yeterli olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*