İnternet ortamında, bazılarımız kendi işini kendisi yapmaya çalışıyor ve kendi web sitelerimizi kendimiz kuruyoruz. Bunun için de kurulumu oldukça basit olan WordPress’i tercih ediyoruz. Bazılarımız da bunun için işini iyi yapmakta olan yazılımcılardan yardım alıyor ve herkesten farklı bir web site sahibi olmayı sağlıyoruz. Biz özellikle kendi işini kendi yapmaya çalışan ve arama motorlarında, WordPress siteye radyo ekleme araması yapanlar için, siteme nasıl radyo ekleyebilirim sorusunun yanıtını vereceğiz. Sitene radyo ekleme işlemi de WordPress site kurmak kadar kolay olup, çok da fazla bir bilgi gerektirmez. Bununla birlikte, kesintisiz canlı radyo dinleme ve online radyo dinlemeyi sevenleri web sitenize bağlamış olursunuz.

Sitene Radyo Ekle

Siteme nasıl radyo ekleyebilirim dediğiniz noktada, özellikle de WordPress siteye radyo ekleme noktasında, arama motorlarında yaptığınız küçük bir araştırma ile, kesintisiz canlı radyo dinleme ya da online radyo sinletmenizi olanaklı hale getiren bazı eklentilerle karşılaşabilirsiniz. Bu eklentiler sizin için belki kolay olur, ama aynı anda farklı web sitelere link de vermiş olursunuz. Dolayısı ile bu durum sizin sitenizin değeri üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur.

Evet, belki insanlar kesintisiz canlı radyo dinlemek için sizin sitenize gelir ve gerçekten online radyo dinleyebilirler; ama aynı zamanda, sizin isteğiniz ve haberiniz olmadan farklı bir siteye de yönlenirler. Peki WordPress siteye radyo ekleme işlemini eklentisiz ve başka bir siteye link vermeden yapamaz mıyız? Yaparız elbette. Biz size bunun yolunu göstereceğiz.

Siteme Nasıl Radyo Ekleyebilirim?

WordPress siteye radyo ekleme işlemi için ihtiyacınız olan HTML kodu sadece iki satırdan oluşmaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta. Artık temalar her ne kadar responsive olsa da Google’nin gözündeki değerinizin artması için AMP eklentisini de kurmanızın gerekliliğidir. İsterseniz sitenizi mobilde bu eklenti ile çalıştırır; istemezseniz de çalıştırmaz; ama eklentinin sitenizi hızlandırması adına onu etkinleştirirsiniz. Ama eğer sitenizi AMP eklentisi ile mobilde çalıştıracaksanız, sitene radyo ekleme işlemini ona da uygulamalı ve seçmiş olduğunuz temada Header kısmına; yani tema üst kısmına vermiş olduğumuz kısacık HTML kodunu eklemelisiniz.

Eğer AMP eklentisi ya da farklı bir mobil eklenti kullanmıyorsanız, vereceğimiz HTML kodunu Bileşenlerden, istediğiniz yere bir Metin bloğu çekerek HTML olarak oraya ekleyebilirsiniz. Ya da Header, Footer gibi alanlara da ekleme yapabilmeniz mümkündür.

WordPress Siteye Radyo Ekleme HTML Kodu

<audio controls autoplay=”autoplay”><source src=”http://radyo.trradyo.com:9982/;stream.mp3″ type=”audio/mp3″></audio>