Türkçe Pop Müziğin Tarihçesi

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın

Türkçe Pop Müziğin tarihçesi,günümüzde radyo dinle araması yapan ve müziğe gönül vermiş herkes tarafından merak edilmektedir. Hatta öyle ki, 90’lar diye bir kavram gelişmiş olup, yayıncıların geneli bu kavrama dair en iyisini yapmak adına kendi aralarında bir yarış içerisine girmiş durumdadırlar. Biz de bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde Türk Pop Müziği tarihçesinden kısaca söz etmek istedik. Burada adını göreceğiniz sanatçılarımıza ve şarkılarına TR Radyo dinleyerek ulaşabileceğinizi de belirtmeden geçmemeliyiz.

Türk Pop Müziği Tarihçesi

Türkçe pop müziğin tarihçesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak bu müzik türünün Kuzey Amerika ve Batı Avrupa soundları baz alınarak geliştirildiğini bilmelisiniz. İlk Türkçe pop müzik şarkısının 1961 yılında yapılmasının sonrasında, Türkçe pop müzik temelleri de 1970’li yıllarda atılmıştır. Bu noktada ilk olarak Batı kültüründe sevilerek dinlenen şarkıların Türkçe düzenlemeleri yapılmıştır. Bu şekilde Türk pop müziğin tarihçesi 1980’li yıllara kadar gelişim sürecine devam etmiştir.

1975 ve 1985 yılları arasındaki zaman diliminde Eurovision şarkı yarışmaları, Türkçe pop müziğin gelişiminde lokomotif görevi üstlenmiştir. 1980- 1990 yılları arasında da her ne kadar gelişen bir Türkçe pop müzik kültüründen söz edebilecek olsak da bu tarihlerin durağan olduğunu söyleyebiliriz. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi,80’ler değil de 90’lar kavramı oldukça güçlüdür. Tüm radyo dinleyicileri de bu durumu az çok fark ederler.

1990’lı yılların Türkçe pop müzik üzerinde çok önemli bir dönüm noktası olmasının en önemli nedenlerinden biri teknolojinin gelişmesi iken, diğeri de Türk ekonomisinin daha iyi bir hale gelmesidir. Hal böyle olunca Türkçe pop müzik için arz ve talep artmaya başlamış; dolayısı ile Türkçe pop müziğin tarihçesinde bu yıllarönemli bir yere sahip olmuştur.

1995’li yılların sonrasında Alaturka müzikle beslenmeye başlayan Türkçe pop müzik, dünya müziklerinin etkilerinden kurtulup, kendi çizgisini belirginleştirmeye başlamıştır. Bu durum müzik camiasında çok tartışılan bir hal alsa da günümüzde bakıldığında, Türk pop müziği adına “İyi ki” denilecek durumlardan biri halini almıştır.

İlk Türkçe Pop Şarkı

Türkçe pop müziğin tarihçesinden söz ederken mutlaka ilk Türkçe pop şarkıyı da anlatmalıyız. Bu şarkının 1961 yılında ortaya çıktığından biraz önce de söz etmiştik. Şarkı adı Bak Bir Varmış Bir Yokmuş olup, aslında bu şarkı hepimiz tarafından az çok bilinmektedir.

İlk Türkçe pop şarkı olan Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’un sözleri Fecri Ebcioğlu tarafından yazılmıştır. Bob Azzam tarafından müziği düzenlenmiş olan şarkının yorumcusu ise İlham Gencer’dir.

Türkçe Pop 70’ler

Türkçe pop müziğin tarihçesinde Türkçe Pop 70’ler dediğimiz zaman, bu yılların başlarında iki farklı akımın söz konusu olduğunu belirtmeliyiz. Bunlardan biri, yabancı müziklere Türkçe sözler yazmak ve buna göre düzenlemeler yapmaktı. Diğeri ise sonraki zamanlarda adından Anadolu Rock olarak söz ettirecek olan Türk Hal Müziği temelli Türkçe pop müzikti.

Türkçe Pop 70’lerden söz ederken tarihler 1975’li yılları göstermeye başladığında, hem sözleri hem de bestesi Türkçe olan, esas Türkçe Pop Müzik temelleri atılmaya başlanmıştı. Tam da bunun sonrasında takvimler 1975’i gösterirken TRT Eurovision Şarkı Yarışmasına katılma kararı vermiştir ve bu Türk Pop Müziğin tarihçesinde ciddi bir dönüm noktası niteliğindedir.

Eurovision Şarkı Yarışması için yapılan ilk Türkiye elemelerinde Semiha Yankı :Seninle Bir Dakika ve Cici Kızlar : Delisin şarkıları birinciliği paylaşmıştı. Hal böyle olunca bir çekiliş yapılmış ve Semiha Yankı : Seninle Bir Dakika şarkısı Eurovision Şarkı Yarışmasına katılma hakkı elde etmiştir.

Türkçe Pop 70’ler dediğimizde akla gelen ilk isimler şunlardır:

■ Berkant
■ Ajda Pekkan
■ Tanju Okan
■ Ayten Alpman
■ Asu Maralman
■ Barış Manço
■ İlhan İrem
■ Nilüfer Yumlu
■ Füsun Önal
■ Erol Büyükburç
■ Aylin Urgal
■ Cici Kızlar
■ Kayahan
■ Erol Evgin
■ Zerrin Özer
■ Sezen Aksu
■ Atilla Atasoy
■ Neco
■ Mazhar Fuat Özkan
■ Güzin Baha
■ Coşkun Demir

Türkçe Pop 80’ler

Türkçe pop müziğin tarihçesinde Türkçe Pop 80’ler dediğimizde karşımıza ilk olarak Arabesk – Rock çıkar ki bunun öncülüğü de Erkin Koray tarafından yapılmıştır. 1981’in sonlarında Orhan Gencebay – Erkin Koray ortak çalışmaları, Türkçe Pop Müzik gerçeğini vurgularken, ülkemizde arabesk müziğe olan ilgiye de bundan dolayı şaşırmamamız gerekmektedir. Fesuphanallah, Arap Saçı ve Şaşkın bu yılların en iyi seçimleri arasında yer almaktadırlar.

Türkçe Pop 80’lerde diğer yıllara göre daha durağandır. Bu duruma ülkemizde yaşanan siyasi karışıklıklar da neden olmuş olabilir. Ancak yine de yeni şarkılar ortaya konmuştur ki bunlar arasında 1983’ün sonlarında kurulan Grup Gündoğarken’in eserlerinden mutlaka söz etmek gerekir. 1984’te Mazhar Fuat Özkan ilk albümlerini piyasaya çıkartmışlardır. Kuş Adası Altın Güvercin Şarkı Yarışması, Türkçe Pop 80’ler için çok önemli bir adım niteliğindedir.

Hakan Peker’in ilk kaseti de 1989’da piyasaya sürülmüştür. Ancak bu isim daha çok 90’larda anılmıştır. Buradan da şu sonuç elde edilebilir: Türkçe pop müziğin tarihçesinden söz ederken, 90’ların hareketli geçeceği, her ne kadar durağan olsa da 80’lerden bellidir.

Türkçe Pop 90’lar

Türkçe pop müziğin tarihçesinde 90’lara bakıldığında, Türk -Folk adı karşımıza çıkar. Bunun nedeni ise şarkılarda Türk Sanat Müziğinden de etkileniliyor olmasıdır. Hal böyle olunca, müziğimizin o yıllarda da saf Türkçe Pop Müzik olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak kendisinden okul olarak söz edilen Sezen Aksu, günümüz Türk Pop Müziğinin temellerinin oluşmasındaki en önemli isimlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkçe pop 90’lar dediğimizde, 80’lerin sonunda ve 90’lerın başında ortayaçıkan; müziğimize önemli katkıları bulunan isimleri şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Yonca Evcimik
■ Aşkın Nur Yengi
■ Hakan Peker
■ Grup Vitamin
■ İzel Çelik Ercan
■ Oya Bora
■ Ozan Orhon
■ Erdal Çelik
■ Emel Müftüoğlu

Türkçe Pop 90’larda özellikle Yonca Evcimik’in yeri ayrıdır. Abone isimli şarkısı Türk pop müziği açısından milat olarak değerlendirilen sanatçının ilk albümünde yeralan diğer pek çok şarkı da hala hafızalardan silinmiş değildir.

Türkçe pop 90’lar dediğimizde özellikle bu yılların ortalarında Türkçe pop müzik canlandı diyebiliriz. Bu dönemin akla gelen ve ortalığı kasıp kavuran diğer isimleri ise şu şekildedir:

■ Tarkan Tevetoğlu
■ Sertab Erener
■ Sibel Tüzün
■ Fatih Erkoç
■ Nazan Öncel
■ Bendeniz
■ Suat Suna
■ Seden Gürel
■ Kenan Doğulu
■ Yeşim Salkım
■ Deniz Arcak
■ Reyhan Karaca
■ Levent Yüksel
■ Eda Özülkü
■ Mustafa Sandal
■ Ajlan Mine
■ Burak Kut
■ Serdar Ortaç
■ Pınar Aylin
■ Bora Öztoprak
■ Gökhan Kırdar
■ Kerim Tekin
■ Candan Erçetin
■ Ege
■ Yaşar
■ Metin Özülkü
■ Ferda Anıl Yarkın
■ Yonca Lodi
■ Doğuş
■ Akın
■ Rafet El Roman
■ Harun Kolçak
■ Sibel Alaş
■ Işın Karaca
■ Atilla Taş
■ Deniz Seki
■ Nalan
■ Göksel
■ Gülşen
■ Yıldız Tilbe

Türkçe pop müzik 90’lar itibari ile daha pek çok ismin müzik piyasasına girmesini sağlamış ancak bunların çoğu kalıcı olamamışlardır. Dolayısı ile 2000’li yıllarda varlığını sürdüremeyen isimlere listemizde yer verilmemiştir.

1997 yılında Şebnem Paker, Eurovision Şarkı Yarışmasına Dinle isimli şarkı ile katılmış ve bu yarışmanın en iyi sonucu o yıl bu şarkı ile elde edilerek Şebnem Paker 3.’lük elde etmiştir.

Türkçe Pop 90’larda her ay en az 5 – 6albüm piyasaya sürülür ve bunların satışı kaset olarak yapılırdı. Her albümün 100.000 – 2.500.000arası satış rakamlarına ulaştığını da belirtmeden geçmemek gerekir.

Türkçe Pop 2000’ler

Türkçe pop müziğin tarihçesinden söz eder ve Türkçe Pop 2000’leri anlatırken 90’lardan pek çok ismin 2000’lerde müziğe devam etmediklerini belirtmemiz gerekir. Bununla birlikte canlanmaya devam eden Türkçe pop müzik piyasasına her geçen gün yeni isimler de girmeye devam etmiştir. Türkçe Pop 2000’lerden akla gelen bazı isimleri şu şekilde sıralayabiliriz.

■ Demet Akalın
■ Emre Altuğ
■ Nil Karaibrahimgil
■ Bengü
■ Hande Yener
■ Tan
■ Grup Hepsi
■ Gökhan Özen
■ Murat Boz
■ Ziynet Sali
■ Keremcem
■ Murat Başaran
■ Kutsi
■ 4 Yüz
■ Ferhat Göçer
■ Ayça Tekindor
■ Zeynep Dizdar
■ Funda Arar
■ Davut Güloğlu
■ Zeynep Casalini

Türkçe Pop 2000’lerden söz ederken Sertab Erener’in 2003 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında Everyday That I Can isimli şarkı ile elde ettiği birincilikten söz etmeden de geçmemeliyiz. Bu başarı Türkçe pop müziğin tarihçesinde çok önemli bir yere sahiptir. Tüm bu şarkıları ve çok daha fazlasını TR Radyo‘da; hem de reklamsız radyo dinle Türkçe pop şeklinde bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*