Günümüzde pek çok kişi WordPress üzerine web sitelerini oluşturuyor ve hem kullanım kolaylığı; hem de SEO avantajından yararlanıyor. Bundan bir kaç sene öncesine kadar, basit sitelerin yüksek fiyatlara yapıldığı dönemler artık WordPress sayesinde geride kaldı. Sen de bir WordPress kullanıcısı isen, sitene radyo eklemek istiyorsan, WordPress siteye radyo ekleme bilgilerini ve siteme nasıl radyo ekleyebilirim sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksin. Sitene radyo ekleyerek, kesintisiz canlı radyo dinlemek ve online radyo dinlemek isteyenleri sitenin müdavimi yapabilecek; böylece ziyaretçi sayını sabit bir şekilde arttırabileceksin.

WordPress Siteye Radyo Ekleme

Sizlere biraz önce, WordPress kullanım kolaylığından bahsetmiştik. Siteme nasıl radyo ekleyebilirim dediğiniz anda, yapmanız gereken tek şey, bileşenlerden Metin dosyasını alıp sağ tarafa; yani Sidebar’a çekmek. Ve sonrasında, HTML ya da Metin butonuna tıklayarak biraz sonra vereceğimiz player kodunu oraya yapıştırmaktan ibaret. Ardından kaydettiğiniz anda, kesintisiz canlı radyo dinlemek ya da online radyo dinlemek isteyenler sizin sitenize girdiklerinde müzik dinlemenin doyumsuz keyfini yaşayabilecekler.

Elbette, sadece Bileşenlerden değil, Footer, ya da Header’den de WordPress siteye radyo ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, WordPress Admin paneline girerek, Temalar – Düzenleyici yolunu takip etmek, sonrasında da sağ menüde bulunan Footer.php, Site Alt Kısmı butonuna tıklamaktır. Bu noktadan sonra, en alta, birazdan vereceğimiz player kodunu ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde Header.php, Site Üst Kısmı’ndan, en sona radyo player kodunu ekleyebilirsiniz.

Ya da bizim de yapmış olduğumuz gibi, üst menünün bulunduğu yeri de kullanarak WordPress siteye radyo ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için doğru dosyada doğru yeri bulmanız gerekmektedir. Bu sizin için biraz daha zor olabilir; ama bilgi seviyeniz ile işinizi de kolaylaştırabilirsiniz.

Siteme Nasıl Radyo Ekleyebilirim?

Sitene radyo eklemek için yapman gereken tek şey, biraz önce belirtmiş olduğumuz yerlerden birine, şimdi vereceğimiz player kodunu eklemek ve sonrasında da kaydetmekten ibaret. İşte kilit player kodu:

<audio controls autoplay="autoplay"><source src="http://radyo.trradyo.com:9982/;stream.mp3" type="audio/mp3"></audio>