İstek Gönder

İstek göndermek, her radyo dinleyicisinin yapmak istediği; hatta televizyonda varlığını halen devam ettiren müzik kanallarında dahi uygulanan önemli bir aktivitedir. Peki nasıl istek yapılır? İstek göndermek neden bu kadar önemlidir ve radyo dinleyicisine hissettirdiği mutluluk seviyesinin nedeni nedir?

Nasıl İstek Yapılır?

 

TR Radyo‘ya istek göndermek tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Bunun için yapmanız gerekenleri sizlere bir kaç adım halinde sıralayabiliriz:

■ İlk olarak TR Radyo’ya giriş yapmalısınız.
■ Masaüstü bilgisayarınızdan giriş yapıyorsanız karşınıza çıkan menüde İstek Gönder butonunu kolayca görebilirsiniz.
■ Akıllı telefon ya da tabletinizden giriş yapmanız halinde menüye ulaşabilmek için üst üste bulunan üç küçük çizgiye tıklamanız gerekir. Sonrasında yine İstek Gönder butonuna tıklayabilirsiniz.
■ Yeni açılan sayfada karşınıza bir form çıkacaktır.
■ İlk olarak Adınız satırına adınızı, isterseniz soyadınızı ya da arzu etmeniz halinde, internet ortamında insanların sizi tanıdığı nickinizi yazabilirsiniz.
■ Hemen altındaki satır Şehir satırıdır. Buraya yaşadığınız şehri yazmanız gerekecektir. Ancak espri olsun diye Mars da yazabilirsiniz, istek panelimiz Mars’lıları dahi geri çevirmeyecek kadar naziktir 🙂
■ Bir alt satıra Eposta adresinizi yazmanız gerekiyor. İsterseniz bu alanı doldurma zorunluluğunuz bulunmamakla birlikte, TR Radyo’ya istek gönderirken yazmış olduğunuz mail adresi ile bir nevi abonelik almış olursunuz. Adresinizi bir kere yazdıktan sonra, her istek göndermenizde yazma zorunluluğunuz da bulunmamaktadır. Bu alan doldurulması zorunlu bir alan değildir. Yayıncılarımız haricindeki hiç kimse sizin Eposta adresinizi görmeyecektir.
■ Nasıl istek yapılır sorusunun yanıtını vermeye devam ederken sonraki satıra geçtiğinizde, şarkısını dinlemek istediğiniz sanatçının adını yazmanız gerekir. Bu satır Sanatçı Adı olarak adlandırılmıştır. Vereceğiniz isimlerin doğruluğu, yayındaki DJ’imizin, isteğinizi daha hızlı yayınlamasını sağlamak adına oldukça önemlidir.
■ İstek Şarkı satırına, dinlemek istediğiniz şarkının adını doğru olarak yazmanız gerekmektedir. Yanlış da yazsanız, istek hattımız sizi yine geri çevirmez; ancak yayındaki DJ’e istek şarkı adını yanlış vermeniz halinde size yanlış şarkı çalma ihtimali artacaktır. Bir de bu durum istek gönderenlerin sayısının yoğun olduğu bir zamana denk gelirse, size sıra gelene kadar beklemek durumunda kalacağınız için isteğinizi düzeltme şansına da geç sahip olur ve yine beklemek durumunda kalırsınız.
■ Nasıl istek yapılır sorusunun son yanıtı olarak Mesajınızı yazmanız gerekir. Bu mesajda, yayındaki DJ’imize mesajlarınızı iletebileceğiniz gibi, şarkınızı kime armağan edeceğinizi yazabilir ya da güzel sözler ekleyerek yayında okunmasını ve radyo dinleyenler ile paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.
■ Son olarak Gönder butonuna tıklamalısınız.

Görmüş olduğunuz gibi, nasıl istek yapılır sorusunun yanıtı oldukça kolay olmakla birlikte, sadece bir form doldurmaktan ibarettir. Gönderdiğiniz istek, dinlemekte olduğunuz yayın anonslu ise yayında sesli olarak okunacaktır. Ancak TR Radyo’nun yeni uygulaması ile siz istek gönderdiğinizde, yayında anonslu bir DJ yoksa dahi, mesajınız site üzerinde yayınlanacak olup, armağan ettiğiniz kişilere bu mesajları göstermek hakkınız bulunacaktır. Sadece o kişi ve siz değil, tüm TR Radyo ziyaretçileri göndermiş olduğunuz güzel mesajları görebilirler. Yani istek göndererek bir nevi paylaşım yapmış olursunuz.

İstek göndermek, çok eski zamanlardan bu yana, zamanın iletişim araçları dahilinde, radyo dinleyicileri tarafından kullanılan bir yöntemdir. Radyoda adını duyan dinleyici kendini mutlu hisseder. Bununla da kalmayıp insanlar aşklarını istek göndererek, milyonlara duyurabilirler ve bunu yapmanın çok fazla ücretsiz yolu yoktur. Bu nedenle, radyomuz olarak istek göndermenizden ve bu istekleri yerine getirmekten dolayı mutluluk duyuyor; TR Radyo ailesine sizleri de dahil ediyoruz. Sizden istediğimiz tek bir şey var ki o da, gönderdiğiniz isteklerin Türkçe pop, rock ve fantazi müzik haricinde olmaması. Çünkü radyomuzun yayın formatında arabesk müzik, yabancı müzik, roman havası, Ankara havası, rep… gibi şarkılar bulunmuyor. Bu istekleri yerine getirmek tamamen yayındaki DJ’in inisiyatifinde bulunuyor.