Bengü Erden

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın

Bengü Erden, aslen Malatya’lı olmasına karşın, 23 Nisan 1979’da, bir çocuk bayramında İzmir’de hayata gözlerini açtı. Orta ve Lise öğrenimlerini İzmir Özel Amerikan Lisesi’nde tamamladı. Ardından da İstanbul Marmara Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Eğitim hayatı bununla da sınırlı kalmayan Bengü Erden, Akademi İstanbul’da Şan bölümünden müzik eğitimi aldı.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda henüz daha ilk okul yıllarında iken müzikle tanışmış olan Bengü Erden, Oliver Twist isimli müzikalin de başrolünü başarı ile oynadı: İzmir Devlet Konservatuarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa, Bengü’ye bir yıl Şan eğitimi verdi.

Müfit Bayraşa’nın yapmış olduğu bir beste ile Show TV ve MUYAP ortak yapımı Pop Show 98 yarışmasında ikincilik elde etti. Bu yarışma sırasında, juri üyeleri arasında yer alan Kenan Doğulu ile tanışmış oldu. Akademi İstanbul’da Müzik eğitimi de alan Bengü, Kenan Doğulu tarafından kendisine yapılan albüm teklifini değerlendirmek ve aynı zamanda Üniversite eğitimini de tamamlamak için İstanbul’a yerleşti.

Albüm çalışmaları yaklaşık 3.5 yıl süren Bengü, bu arada da Kenan Doğulu’nun vokalisti olarak çalıştı. Ozan Doğulu ile de farklı çalışmalarda yer alan Bengü’nün albüm aranjörlüğünü zaten Ozan Doğulu üstlenmişti.

Canlı performansları ile büyük başarılar elde eden Bengü, yurt içi ve yurt dışında toplamda 300’ün üzerinde konsere imza attı. Sadece başarısı değil, sempatik tavırları ile de ilgi çekmesi dolayısı ile sadece konserlerin değil, televizyon programlarının da aranan ismi haline geldi. Bu dönemlerde Elifnağme isimli programın sunuculuğunu üstlenerek ATV ekranlarında yer aldı.

Bengü’nün ikinci albümünün adı Bağlasan Durmam oldu ve bu albümde yer alan Müjde ile Ucuz Mumlar isimli şarkıların hem sözlerini kendi yazdı; hem de bestesini kendi yaptı. Ayrıca listelerde hızlı bir şekilde yükselen Gel Gel şarkısını Azerice yorumladı.

2009 yılının yaz aylarında beşinci albümü İki Melek’i çıkartan Bengü, bu albümünün ilk iki video klibi olan İki Melek ve Kocaman Öpüyorum şarkıları ile Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselip, 13. İstanbul FM Müzik Ödüllerinde de bu albümle En İyi Pop Kadın Sanatçı ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Bengü’nün 2011 yılında çıkartmış olduğu Dört Dörtlük albümünün içerisinde yer alan Aşkım şarkısı ise daha albümün çıktığı gün 200.000 tık alarak bir rekora imza atmıştır.

2012 yılında kendi markasını temsil edecek olan BNG Müzik’i kuran Bengü ikinci single çalışması olan Anlatacaklarım Var’ı da aynı dönemde piyasaya sürmüştür.

An itibari ile ise 7 aylık hamile olan Bengü, iki ay sonra ilk bebeğini kucağına almış olacak. Ancak halen çalışmaya devam ediyor. 2019 Ramazan Bayramı’nda Alanya’da sahnede idi. Bir kızı olacak, adını da Zeynep koyacak olan Bengü, her ne kadar karnı burnunda ve hava çok sıcak da olsa, sergilemiş olduğu performansı ile beğeni topladı.

Bengü Albümleri

Hoşgeldin
Bağlasan Durmam
Taktik
Gezegen
Sırada Sen Varsın
Dört Dörtlük
İki Melek
Anlatacaklarım Var
Saygımdan
İkinci Hal
Hodri Meydan
Sığamıyorum
Altın Çay
Yorma
Yazık

Bengü Şarkıları

Yorma
Yolcu
Yazık
Yaralı
Yaprak Dökümü
Yalelli
Yalansın
Yalan
Veda
Unut Beni
Ucuz Mumlar
Telaş
Telafi
Tek Başına
Taktik
Sözünde Durmadın
Son Nokta
Sırada Sen Varsın
Sığamıyorum
Sezon Sonu
Sevme Beni
Sensiz Meyve Soyar Mıyım
Sensiz Kaldım
Sen Yoksan
Sen Bir Çiçeksin
Saygımdan
Sanki
Sahici
Saat 03:00
Rüya
Puslu Gemi
Özetle Ben Aşığım
Neden
Müjde
Mutlu Musun Güzelim
Kuzum
Korkumdan Ağladım
Korkma Kalbim
Kocaman Öpüyorum
Kapıda Yalnızlık
Kalbim Affetsin
Kalbim
Kalbi Olan Ağlıyor
Kader
İkinci Hal
İki Melek
Hoşgeldin
Hodri Meydan
Hilal
Hep Yanındayım
Hala
Haberin Olsun
Güller Yanıyor
Git
Gezegen
Gelen Seni Soruyor
Gel Gel
Geçmiş Olsun
Feveran
Empati
Elveda
Elmanın Yarısı
Ege
Dört Dörtlük
Doya Doya
Deli Dumrul
Çetele
Ciddi Ciddi
Cesaret
Bu Yazı Bir Kenara Yaz
Biz Mi Ayrıldık
Beyaz Atlı Prens
Bay Yanlış
Bahane
Bağlasan Durmam
Ayrılık Hazırlığı
Aşkım
Aşk Mevsimi
Aşk Marka Silahım
Arsızım
Annem Dudağıma Bal Sürmüş
Altın Çağ
Akşama Görüşürüz
Ağız Alışkanlığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*