Zerrin Özer, Ankara’da, 4 Kasım 1957 tarihinde hayata gözlerini açtı. 1969 yılında ilkokul mezuniyetinin sonrasında ilk konserini veren Zerrin Özer’i bu sırada İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü izledi. Çankaya’da gerçekleşen bu konseri İsmet İnönü zaten Zerrin Özer’in komşusu olması gerekçesi ile izlemiş ve “Aferin küçük kız, sende büyük iş var” demişti Zerrin Özer’e…

1975 yılında TRT’nin düzenlediği bir yarışmaya, kendi çalışması ile katılan Zerrin Özer, bu yarışmada birinci olmuş ve sonrasında da ablası Tülay Özer’in çok büyük desteğini almıştı. 1976 yılında ilk plağı olan Bizler Ve Sizler / Yalvarırım’ı çıkardı. Sonrasında da İstanbul Gelişim Orkestrası’nda devam ettiği müzik kariyerinde dans ve caz müzikleri yaptı.

1979 yılında ilk dikkat çeken çalışmasını, söz ve müziğinde Orhan Gencebay imzası ile yayınlayan Zerrin Özer, Gönül ile çok büyük bir patlama yaptı. 1980’de ise Gönüş / Yaman Olurum isimli 45’liği ile Altın Plak ödülünü almaya hak kazandı.

Zerrin Özer’in ilk stüdyo albümü 1980’de, Seni Seviyorum adı ile piyasaya çıktı. Aynı yıl içerisinde Sevgiler isimli ikinci albümünü de piyasaya süren Zerrin Özer, 1981 yılında yönünü değiştirip arabesk müziğe adım attı ve Ve Zerrin Özer isimli albümünü dinleyicileri ile buluşturdu.

1982 yılında ilk yurtdışı konserini, Türkiye’nin tanıtımı için Paris’te, Binbir Gece adı ile verdi. 1983 yılında Olympia’da bir resital için sahneye çıkan Zerrin Özer, bu yıl, bir diğer albümü olan Gelecek Misin’i de piyasaya sürdü. 1984 yılında Mutluluklar Dilerim, 1985 yılında Evcilik Oyunu ve Kırmızı isimli iki albüm piyasaya süren Zerrin Özer için 1980’li yıllar albüm yılları olmuş ve bu yıllarda zaman zaman müzik türünde değişimlere de gitmiştir.

Zerrin Özer, 1985 yılında piyasaya sürdüğü Kırmızı isimli albümünde sonradan bir değişikliğe giderek, Dom Dom Kurşunu ve Eminem isimli şarkıları, Merhaba Ya Habeyip ve İntuv Ene isimleri ile Arapça seslendirdi. 1987 yılında Dayanamıyorum isimli albümü sevenleri ile buluşturan Zerrin Özer, 1988 yılında Dünya Tatlısı albümünü çıkartarak yeniden Türkçe Pop müziğe dönüş yaptı.

1990 yılında İşte Ben isimli albümü piyasaya çıkan Zerrin Özer, bu albümü ile En İyi Albüm ödülünü almaya hak kazandı. 1991 yılında Sevildiğini Bil albümünü çıkartan ve bu albüm ile satış rekorları kıran sanatçı, aynı yıl piyasaya sürdüğü Olay Olay isimli albümü ile ise beklenen ilgiyi göremedi. Bunun ardından müzik kariyerine bir süre ara verdi.

1996 yılında kendi adını taşıyan bir albüm çıkartarak müzik dünyasına geri dönen Zerrin Özer, bir yıl sonra da Zerrin Özer 97 isimli albümünü sevenleri ile buluşturdu. Yıl 2000 olduğunda ise Bir Zerrin Özer Arşivi best of / en iyiler albümünü çıkardı ve bu albümle bir kere daha En İyi Albüm ödülünü almaya hak kazandı.

2001 yılında, eski şarkılarından oluşan Ben adında bir albüm daha çıkartan Zerrin Özer, yapmış olduğu bu iki arşiv albümü ile toplamda 1.5 milyon satış rakamına ulaşmış oldu. 2002 yılında ise Ölürüm Ben Sana isimli albümünü piyasaya sürdü; ancak bu albümü ile de beklenen ilgiyi göremedi.

2005 yılında, Ve Böyle Bir Şey isimli türkü – caz formatındaki albümü ile istediği ilgiyi yakalayan Zerrin Özer, bu albüm ile birlikte Altın Plak ödülünü almış oldu.

Zerrin Özer Albümleri

Seni Seviyorum
Sevgiler
Ve Zerrin Özer
Gelecek misin?
Mutluluklar Dilerim
Kırmızı
Evcilik Oyunu
Dayanamıyorum
Dünya Tatlısı
İşte Ben
Sevildiğini Bil
Olay Olay
Zerrin Özer
Zerrin Özer 97
Bir Zerrin Özer Arşivi
Ben
Ölürüm Ben Sana
Ve Böyle Bir Şey
Ömür Geçiyor
Emanet

Zerrin Özer 45’likleri

Bizler ve Sizler / Yalvarırım
Gönül / Yaman Olurum
Dünya Tatlısı
Yerin Hazır
Fire
Alim
Giden Gitti
Keşke
Sevda Zindanları
Yağmurlar
Zerrin Özer ve Saz Arkadaşları
Duygularım

1991 yılında, kendisi gibi müzisyen olan Alper Önal ile evlenmiş olan Zerrin Özer’in bu evliliği kısa sürüp, 1992 yılında noktalanmıştır. 2006 yılında ise Levent Süren ile dünya evine girmiştir. Aynı yıl, kendi biyografisini kaleme alarak Bir Sarışın Küçük Kız isimli kitabını yayınlanmıştır.

Bacağından bir ameliyat geçiren ve bu sırada neşterin unutulduğu Zerrin Özer’e, neşteri çıkarmak için yapılan ikinci ameliyat ise yanlış yapılmış ve omuriliğe zarar veren bu ameliyat sonrası sanatçı 1.5 yıl boyunca tekerlekli sandalyede hayatına devam etmiştir. Ancak gördüğü tedaviler sonrasında bu dönem de sona ermiştir.

Geçtiğimiz Pazar günü ise 3 yıl süren ve güzel giden birlikteliğini evlilikle taçlandıran Zerrin Özer, eşi Murat Akıncı hakkında çıkan haberlerin sonrasında boşanma kararı aldığını açıklamıştır.