Almanya’da İnternet Radyosu Dinle

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 2
    Shares

Türkçe radyolar Almanya‘da genellikle internet üzerinden dinleniyor. Yani Almanya’da Türkçe radyo dinlemek isteyen biri internet radyosu dinlemeyi tercih ediyor. Çünkü hem kesintisiz canlı radyo dinleme olanağı bu sayede çok daha yüksek oluyor, hem de frekanslı radyolarda söz konusu olan kısıtlamalara bu şekilde takılma durumu söz konusu olmuyor. Sadece bunlar mı derseniz? Hayır elbette, internet radyosunun frekanslı radyolara göre çok daha fazla avantajı bulunuyor. İlerleyen bölümlerde sizlere bundan da söz edelim dilerseniz.

Kesintisiz canlı radyo dinlemeyi isteyen ya da Almanya’da Türkçe radyo dinlemek isteyen kişilerin internet radyosu dinlemeyi tercih etmelerinin belki de en önemli sebebi: reklamsız yayın dinliyor olmalarıdır. Bir internet radyosunun herhangi bir geliri yoktur, en azından olmamalıdır. Dolayısı ile reklam yayınlama olasılığı hiç yoktur. En azından olmamalıdır. Bunun yanında, daha az kalıpları vardır. Mesela: TR Radyo olarak yayın tarzımız Türkçe pop ağırlıklı karışık müziktir. Türkçe radyolar Almanya listesinde bulabileceğiniz TR Radyo’da Türkçe pop müzik dinleyebileceğiniz gibi, rock, arabesk, Türk sanat müziği; hatta yabancı pop bile dinleyebilirsiniz, ama elbette nadir olarak.

Almanya’da Türkçe radyo dinleyen kişiler, bunun için bir internet radyosu kullanıyorlarsa, kesintisiz canlı radyo dinleyebilme olanağını yakalamanın haricinde, birbirleri ile tanışma olanağını da yakalarlar. Örnek vermek gerekirse, konu altına yorumlarını yazan kişilerin, bir zaman sonra birbirleri ile arkadaş olduğu durumlara; hatta birbirlerine şarkı armağan ettikleri zamanlara çok sık rastlanmaktadır.

Bir internet radyosunun yayınlarına, isteklerinizle yön verebilme şansınız da oldukça fazla. Bu durum yayıncının da takdirine kalmış olmakla birlikte, sizinle aynı dili; yani Türkçe’mizi konuşan bir yayıncı yayınında Türkçe pop müzik çalarken, siz ondan arabesk müzik istediğinizde, sizi kırmayıp isteğinizi çalabilme ihtimali yüksektir. Bazı yayıncı arkadaşlarımız: Format bu diyerek arabesk istekleri almayabilir elbette, onlara da saygımız sonsuzdur. Fakat bir internet radyosunda, dinleyici istekleri ile format dışına çıkabilme ihtimali, frekanslı radyolara göre çok daha yüksektir.

Türkçe radyolar Almanya’da Türk’ler tarafından dinlenir. Bu noktada bir internet radyosunun tercih edilmesi, kişinin kendini kesintisiz canlı radyo dinlemek için eve ya da arabaya hapsetme ihtimalini ortadan kaldırır. Almanya’da Türkçe radyo dinlerken kulaklığınızı takıp rahatlıkla yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun için internet bağlantısı bulunan bir telefon ya da tabletinizin olması yeterlidir. Ama tüm bunlardan çok daha önemli olan, belirlenen kalıplara sığmak zorunda kalmamanızdır. İnternet radyosu dinlerken, sadece yarım saat Türkçe müzik, sonrasın da Almanca dinleme zorunluluğunuz yoktur.

Dolayısı ile tüm bu özellikleri dikkate aldığımızda, Almanya’da Türkçe radyo dinlemek istiyorsanız, her şeyin öncesinde kesintisiz canlı radyo dinlemek istiyorsanız, Türkçe radyolar Almanya listesinde yer alan TR Radyo internet radyosunu dinlemelisiniz. Emin olun bu şekilde çok daha özgür olacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*