Almanya’da Türkçe Radyo Dinlemek Bir Ayrıcalıktır

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 5
    Shares

Kesintisiz canlı radyo dinlemek isteyen pek çok kişi bunu genellikle internet üzerinden, online radyo dinleyerek gerçekleştirmeye çalışıyor. Almanya’da Türkçe radyo dinlemek isteyenler için de en güzel çözüm bu aslında. Ve Almanya’da Türk radyo dinlemenin de, pek çok gurbetçimiz için bir teselli olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Kesintisiz canlı radyo dinlerken, sadece Almanya’da değil, dünyanın neresinde olursak olalım, bizimle aynı dili konuşan insanların sesini duymak, bizim için belki de en güzel teselli oluyor. Ve online radyo dinlerken, söz konusu radyonun sohbet gibi, sosyal platformları da varsa, kendimize, bizimle aynı dili konuşan insanlardan arkadaş edinebiliyoruz ki bu önemli bir durum.

Elbette Almanya’da Türkçe radyo yayını yapan frekanslar da bulunuyor. Ancak bu frekanslara her yerden ulaşılamayabiliyor. Örneğin arabanızda giderken, araç teyp üzerinden, online radyo dinlemekte sorun yaşayabiliyorsunuz. Bunun için internet üzerinde ne şekilde bağlantı yapabileceğini araştıran gurbetçi arkadaşlarımızla karşılaştık. Bu noktada size internet üzerinden online radyo dinlemeyi şiddetle tavsiye ediyoruz. Sebebine gelince: mobil internet üzerinden, TR Radyo’yu açıp, telefonunuzu da aracınızın teypine rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Ve böylece, dinlerken beğendiğiniz bütün müziklerin sesini sonuna kadar açıp dinleme şansına sahip olabilirsiniz.

Almanya’da Türkçe radyo yayınını duyan bir Türk, ilk olarak kendi ana dilini duyduğu için mutlu oluyor. İnsanın, duygu, düşünce ve isteklerini, her ne kadar yabancı dil biliyor olsa da kendi dili gibi anlatması kadar güzel bir duygu yoktur. TR Radyo olarak Almanya’da Türk radyo dinlemek isteyen, ya da Hollanda’da bulunan pek çok dinleyiciye sahibiz. Bu arkadaşlarımız Sohbet kanalımıza da geldikleri ve yalnızlıklarını paylaşmaya çalışırken bizimle oldukları için mutluyuz. Ancak şunu da belirtmeden geçmemeliyiz ki: Yalnız değilsiniz.

Müzik ruhun gıdasıdır ve bunu bilmeyenimiz de yoktur. Kesintisiz canlı radyo dinlemek bu nedenle ruhu dinlendirir. Bir de Almanya’da Türkçe radyo buldunuz mu, kimse keyfinize değmesin. Bu durumu biraz, şu şekilde örneklendirebiliriz: Türkiye’de Mersin’de yaşadığınızı ve Nevşehir’e tura gittiğinizi düşünün. Genellikle Kapadokya turları günübirlik ya da bir gecelik oluyor. Yani Mersin’den en fazla iki gün ayrı kalıyorsunuz. Ama bir 33 plaka gördüğünüz anda mutlu oluyor, hemen ona korna çalmaya başlıyor, el sallıyorsunuz. Malum, toprağınız çünkü…

İşte Almanya’da Türk radyo dinleyenlerin yaşadığı mutluluk, Mersin’den gidip de Nevşehir’de 33 plakayı görünce yaşanan mutluluktan çok daha fazladır. Sonuçta memleketinizden kilometrelerce uzaktasınızdır ve bu durum kim bilir kaç ay ya da yıldır devam etmektedir. Online radyo dinleyerek, hem kesintisiz canlı radyo dinlemenin keyfini çıkartmış olursunuz; hem de sizinle aynı dili konuşan insanların sesini duyup, onlarla sohbet ederek mutlu olur, zamanınızı olabildiğince kaliteli şekilde geçirmiş olursunuz. İstemiş olduğunuz şarkıları dinleyebilmeniz de cabası… O halde, keyifli dinlemeleriniz olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*