Azerbaycan’da Türk Radyosu

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 1
    Share

Azerbaycan’da Türk radyosu dinlemek; ya da Türk televizyonlarını izlemek ayrıcalık gibidir. Kesintisiz canlı radyo dinlemek ise sadece Azerbaycan’a değil, tüm dünyaya vergili bir alışkanlıktır ve bu alışkanlık, diğer pek çok olumsuz alışkanlığa benzemez. Hatta sizlere TR Radyo dinlemenin en iyi alışkanlıklardan biri olduğunu söyleyebiliriz; çünkü müzik ruhun gıdasıdır. Ancak konumuz yine de ilerleyen bölümlerde, Azerbaycan’da Türk radyosu dinlemek olacak.

Kesintisiz canlı radyo dinlemek Azerbaycan’da çok eskiye dayanan bir alışkanlıktır. İlk Azerbaycan radyosu 6 Kasım 1926 tarihinde kurulmuştur ve halkın bu radyoyu dinlemesi için de başkent Bakü’de caddelere ve meydanlara ses yükselticiler kurulmuştur. Burada ilk kez Danışır baki tabiri kullanılmıştır. Yaşanan söz konusu bu durum, Azerbaycan kültürü için tarihi bir durumdur ve hiç bir şekilde unutulmayacak şekilde akıllara kazınmıştır.

Azerbaycan radyosunun yönetmeliğinin onaylanma tarihi ise 13 Mayıs 1928’de Halk Komiserleri Sovyeti tarafından onaylanmıştır. Yıl 1957 olduğunda ise Bakü Televizyon Stüdyosu ile Radyo Enformasyon İdaresi birleştirilmiştir. Böylece Azerbaycan SSC Bakanlar Kurulu’na bağlı Radyo Ve Televizyon Yayınları Komitesi aktif hale gelmiştir.

Yaşanan bu gelişmelerin sonrasında kesintisiz canlı radyo dinlemeye Azerbaycan halkı iyice alışmıştır. Takvimler 2005’i gösterdiğinde ise Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Devlet Televizyon Ve Radyo Yayınları Şirketibünyesinde Azerbaycan Televizyon Ve RAdyo Yayınları A.Ş’nin kurulumu gerçekleşmiştir.

Ancak dil bakımından benzer kullanımların söz konusu olması dolayısı ile Azerbaycan’da Türk radyosu dinlenme sıklığı oldukça fazladır. TR Radyo’yu dinleyen pek çok kişi bulunmaktadır. Siz de bu gruba dahil olarak kesintisiz canlı radyo dinlemek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*