İnternetsiz radyo dinlenir mi? Pek çok kişi tarafından merak edilen önemli sorular arasında yer almaktadır. Eğer bu soruya olumlu bir yanıt verebilirsek, ücretsiz radyo dinleme keyfini de yaşayabiliriz. Size reklamsız radyo dinleme olanağını sunan pek çok radyo için ücretsiz radyo dinleme olanağı da mevcuttur. Ancak buna karşın, her ne kadar ücretsiz de olsa, internet kotanız bir nebze de olsa radyo dinlerken azaldığında, bu durum sizin için küçük de olsa bir ücret karşılığı gibi düşünülebilir. Peki telefonda internetsiz radyo dinlenebilir mi?

Telefonda İnternetsiz Radyo Dinlenir Mi?

Akıllı telefon ve dolayısı ile tabletlerin kullanımı günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Bu cihazlarda en çok uygulamalar ile kullanım söz konusudur. Telefon ya da tabletlerimiz elimize, işletim sisteminin ve telefon ya da tablet modelinin bazı uygulamaları yüklü olarak gelir, sonrasında biz de kendi istediğimiz uygulamaların yüklemesini gerçekleştiririz. Bu uygulamaların bazıları, sağladıkları özelliklere göre internetsiz kullanılırken; bazılarının kullanımı için ise mutlaka internet gereklidir.

Ücretsiz radyo dinleyebilmeniz için, telefonunuzun içerisinde bir radyo özelliği bulunabilir. Ancak bu radyo size, internete bağlı olarak dinleyebileceğiniz radyoları değil, bulunduğunuz yerden herhangi bir teyp ya da radyo ile de dinleyebileceğiniz, çekim gücü ile size ulaşan radyoları dinleyebilme avantajını sağlar. Bu radyolar, anten ile dinleyebileceğiniz niteliktedir; telefonunuzda anten bulunmadığı için de çalıştırabilmek için kulaklık takmanız gerekebilir. Telefonunuz, kulaklığı anten olarak değerlendirir.

Telefonunuzun içerisinde Radyo özelliği varsa, internetsiz radyo dinlenir mi sorusuna Evet şeklinde yanıt verebilirsiniz. Ancak ücretsiz radyo dinleme olanağını sunsa da, bu özellik, telefonunuzu satın alırken yüksek bir fiyatla size ulaştırılmaktadır, çünkü içerisinde Radyo özelliği bulunan telefonlardan TRT vergisi alınmaktadır. Bu durumun telefon fiyatlarında artışa sebep olması ve dolayısı ile daha az tüketiciye ulaşması sebebiyle yeni telefonların pek çoğunda Radyo özelliği bulunmamaktadır.

Kullanmakta olduğunuz akıllı telefon içerisinde Radyo özelliği yine de varsa, reklamsız radyo dinleme olanağına sahip olamazsınız. Çünkü bu radyolar yerel ya da ulusal radyolardır ve reklam geliri elde etmeden varlıklarını idame ettiremezler.

Siz ücretsiz radyo dinlemek istiyorsanız Android radyo uygulamasını telefon ya da tabletinize yüklemeli ve reklamsız radyo dinlemek adına internet radyolarını tercih etmelisiniz. TR Radyo sizlere ücretsiz radyo dinleme avantajını kesintisiz olarak, Android radyo uygulaması üzerinden sunmaktadır.