iPhone ile radyo dinlemek, TR Radyo’nun bazı takipçileri tarafından zor gerçekleştirilebiliyor. Bu durum iOS işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmayışından kaynaklanıyor. Ancak söz konusu bu sorunun iPhone radyo uygulamaları ile çözüme kavuşturulabilmesi oldukça mümkün. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, en iyi iPhone radyo uygulaması alternatiflerinden söz edeceğiz. Böylece sadece TR Radyo için kesintisiz canlı radyo dinleme olanağına sahip olmakla kalmayıp, istediğiniz diğer radyoları da kesintisiz olarak dinleme şansına sahip olabileceksiniz.

iPhone Radyo Uygulamasının Sahip Olması Gereken Özellikler

iPhone ile radyo dinlemek için radyoların internet sitelerini kullanamıyorsanız, size sunulan iPhone radyo uygulamalarından birini tercih etmek durumundasınız. Bu noktada hemen bir şeyi belirtmek isteriz: TR Radyo gibi pek çok radyonun Android radyo uygulaması bulunmasına karşın, iPhone radyo uygulaması bulunmamaktadır. Bu durumun en önemli nedeni ise iPhone radyo uygulamasının yapımındaki yüksek maliyet ile sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda iPhone radyo uygulaması kullanmak isteyen radyoların her yıl Apple’e belirli bir miktar ödeme yapmaları gerekmektedir. Dolayısı ile radyoların çoğunu, farklı iPhone radyo uygulamalarında bulabilirsiniz. Reklamsız radyo dinlemek için bu duruma katlanmanız gerektiğini, reklamsız radyo dinleme olanağını size sunan radyoların herhangi bir gelirlerinin bulunmadığını özellikle belirtmek isteriz.

iPhone ile radyo dinlemek ya da telefondan radyo dinlemek aslında ayrıcalık değildir. 1990’lı yılların başında kurulan özel radyolar ve hatta öncesinde yayın yapmakta olan TRT radyolarını dinlemek için kullanılan teypler, küçük el radyoları ya da walkman’ler genellikle tarih oldular. Herkesin elinde akıllı telefonu; karşısında ise bilgisayarı bulunmakta olup, reklamsız radyo dinlemek için genellikle bu cihazları kullanmaktadırlar. Ancak iPhone ile radyo dinlemek, Android radyo uygulaması kullanımına göre biraz daha meşakkatlidir. Peki en iyi iPhone radyo uygulaması hangi özelliklere sahip olmalı?

■ iPhone radyo uygulamaları çok sayıda olmalarına karşın, bunlar arasından en iyilerinin, size istediğiniz özellikleri sunanlar olduklarını belirtmeliyiz.

■ Pek çok kişi için iPhone radyo uygulamasının internetsiz olarak kullanılması ya da Podcast gibi ekstra özellikler sunması da önemlidir. Ancak bu özelliklere sahip olan iPhone radyo uygulamaları sizden ekstra ücret talebinde bulunabilirler.

■ Bir iPhone radyo uygulamasının sık sık güncelleme alması, onun hataları düzeltmesi anlamına gelmektedir. Bu da iPhone ile radyo dinlemek için çok önemli bir detaydır.

iPhone TuneIn Radio

iPhone ile radyo dinlemek için seçebileceğiniz en iyi iPhone radyo uygulamalarından biridir iPhone TuneIn Radio. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından radyo dinleme olanağına sahip olabileceğiniz iPhone TuneIn Radio size kesintisiz canlı radyo dinlemeolanağı sunarken bunu sadece müzik anlamında değil, haber ve spor alanlarında da sağlamaktadır. İçerisinden Podcastlara da ulaşabileceğiniz iPhone TuneIn Radio uygulamasının CarPlay ile uyumlu çalıştığını da belirtmemiz gerekir.

Apple Watch ile de erişim sağlayabileceğiniz iPhone TuneIn Radio uygulamasında eğer spor hayranı iseniz mutlaka abonelik gerçekleştirmenizi önerebiliriz. Reklamsız radyo dinlemek istediğiniz zaman bizim sizlere önerimiz iPhone TuneIn Radio uygulamasında TR Radyo’yu arayıp bulmanız yönünde olacaktır. Sadece iPhone değil, bir Android radyo uygulaması olarak da TuneIn Radio’yu sizlere önerebiliriz.

iPhone RadioApp

iPhone ile radyo dinlemek için kullanabileceğiniz en iyi iPhone radyo uygulamalarından bir diğeri de iPhone RadioApp… Uygulama sizlere ilk olarak bölgenizde bulunan radyoların listesini sunuyor. Bu listeden istediğiniz radyoyu dinlemek için yapmanız gereken tek şey kaydırıcıyı kullanmak ve radyo dinlemeye başlamak. Ancak bunun haricinde, dünya genelinde yayın yapmakta olan 40.000’den fazla radyoyu da iPhone RadioApp ile dinleyebilmeniz mümkün.

iPhone RadioApp içerisinden istediğiniz radyoyu bulabilmek için ana ekranda yukarıdan aşağıya doğru kaydırarak, Siri’yle konuşup ondan yardım isteyebilir ya da Arama kutucuğuna istediğiniz radyonun adını yazabilirsiniz.

Ancak iPhone RadioApp uygulamasının sunmuş olduğu özellikler sadece sizlere kesintisiz canlı radyo dinlemekle sınırlı değildir. Uygulamaya isterseniz alarm ekleyebilir ve bu alarmın tek seferlik ya da tekrarlayan şekilde çalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece geç uyanmamış, randevularınıza ya da işinize veya okulunuza da geç kalmamış olursunuz.

İçerisinde Zamanlayıcı da bulunan iPhone RadioApp ile bir iCloud senktronizasyonu gerçekleştirmeniz halinde, iPhone ile radyo dinlemek eylemini farklı cihazlarınızda da ekstra işlemler gerçekleştirmeden sağlamayı başarabilirsiniz.

iPhone radyo uygulaması olarak kullanabileceğiniz RadioApp’a abonelik gerçekleştirmeniz halinde, kendinize sürekli dinleyebileceğiniz sınırsız Favori listesi de oluşturabilirsiniz.

iPhone MyTuner Radio

iPhone ile radyo dinlemek için tercih edebileceğiniz bir diğer iPhone radyo uygulaması da iPhone MyTuner Radio uygulamasıdır. Çok çeşitli avantajlar sunan bu uygulamada 50.000’den fazla radyo dinleyebilir; ülkelere ya da bölgelere göre en popüler radyoların sıralamasını ve Podcastlarını bulabilirsiniz.

iPhone MyTuner Radio uygulaması ile istediğiniz radyoyu Arama kutucuğundan bulabileceğiniz gibi, radyoları bölgelere ya da türlerine göre de arayabilir ve en beğendiğiniz radyoları, kendiniz için oluşturduğunuz favori radyolar listesine dahil edebilirsiniz.

Pek çok radyo için son çalınan şarkıları gösterme yeteneğine de sahip olan iPhone MyTuner Radio uygulamasında bu şarkıları isterseniz Apple Music ya da Spotify uygulamalarında dinleyebilme, bağlantıları takip ederek şarkıları satın alabilme gibi özellikleri de elde edebilirsiniz. Ayrıca Apple Watch, Apple TV ve CarPlay gibi uygulamalarla da uyumlu bir uygulama olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Kısacası istedikten sonra iPhone ile radyo dinlemek oldukça kolaydır. Keyifli dinlemeler dileriz.