Sizlere, müzik dinlemeye, bebekliğimden itibaren, annem tarafından allıştırıldığımdan söz etmiştim. Sonrasında ise daha küçük bir çocukken, yıl 1992 iken, özel radyoların açılması durumu söz konusu oldu. O zamanlara kadar, TRT Çukurova radyolarını dinlemekteydik ki müzikler pek de bana hitap eder nitelikte değildi. Bu nedenle kaset almayı tercih ediyordum. Özel radyoların açılması ile kesintisiz canlı radyo dinleme keyfi de benim için başlamış oldu. Reklamsız radyo dinleme şansım yoktu; ancak Mersin radyoları arasında yer alan FM Med; ya da Radyo Med adı ile bilinen radyoyu çok sevmiştim.

O zamanlar yeni olması dolayısı ile radyoda, sadece benim değil, her kimin olursa olsun, isminin geçmesi kendisini mutlu etmekteydi. Ve babam, iş yerinin reklamını o radyoya vermişti. Reklamın yayınlanacağı saati iple çekerdik ki şu anda bu yazıyı yazarken, anlattıklarım beni gülümsetiyor… Her gün 15:17 saatleri arasında istek hattını sunan Akgün ablayı da çok sever, her sabah isteklerin yazdırılma saati başladığında kendilerini arar, ve bütün sınıftaki arkadaşlarımın isimlerini yazdırırdım; nerden baksanız en az 42 kişi… Her gün bu düzen böyle devam ederdi.

DJ’ler birbirlerinin yayınlarına konuk olduklarında da, sanki film izler gibi dinler, acaba ne diyecekler diye merakla beklerdim. Şimdi düşünüyorum da, biz arkadaşlar olarak birbirimizin yayınına sık sık konuk oluyoruz ve ne diyebiliriz ki… İşte radyoculuğa merakım o zamanlardan başlamıştı. Mutlaka gidip onlarla tanışmalıydım. Ama çocuktum ve beni onların yanına biri mutlaka götürmeliydi. Ve kimse beni kırmazdı. En nihayetinde gidip onlarla tanıştım.

Nilgün abla ve değerli rahmetli eşi Uğur abi radyonun kurucuları idiler. Akgün abla Nilgün ablanın kardeşiydi. Akgün ablanın bir küçük kızı, bir de bebeği vardı. Uğur abinin yiğeni Sabri DJ’di. Başka DJ ve sunucular da vardı: Kerem, Cevdet, Nihan, Ayşen… Bu DJ kadrosundan şu anda sadece Cevdet’in Mersin radyolarında olduğunu biliyorum. Kısacası, sıcacık bir ortamları vardı. Çok iyi insanlardı. Bizdendiler. O zamanlar kesintisiz canlı radyo dinlemek çok yeni bir kavram olduğu ve ben çocuk olduğum için, hayal ettiğim çok daha farklı bir ortamdı. Ancak bizim onlarla olan dostluğumuz yıllarca sürdü.

Şimdilerde ise ben Dj_Almina, internet radyolarında bir marka olmayı başarabildiysem eğer, bu Akgün ablanın yayın sevgisi ve Nilgün ablanın disiplininden ileri gelir aslında; ama kendilerinin bu durumdan haberleri olduğunu pek söyleyemeyeceğim. Kim bilir, belki bu yazı sonrasında onlar da beni dinleyebilirler.

Her gün yazılarımı paylaşmaya çalıştığım TR Radyo üzerinde, kendilerine bir teşekkür etmeliydim ve sanırım bunu başardım. Almina iLe Nazar Boncuğu’nu bugün, 16:00 – 18:00 saatleri arasında, TR Radyo.com üzerinden dinleyebilirsiniz.