Bilgisayarda radyo nasıl dinlenir sorusunun yanıtları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. En azından, radyo dinleme yöntemleri arasından en pratik olanının seçilebilmesi adına bu durum söz konusu. Bu anlamda gerek bilgisayarda radyo nasıl dinlenir sorusunun yanıtları, gerekse de akıllı telefon ve tabletler için çok sayıda geliştirilmiş radyo dinleme yöntemleri bulunuyor. Ama Media Player radyo URL ile bilgisayarınıza hiç bir program yüklemeden, rahatlıkla kesintisiz canlı radyo dinleyebilirsiniz.

Media Player Radyo URL

Çok uzun zamandan bu yana, kesintisiz canlı radyo dinlemenin bilinen radyo dinleme yöntemleri arasında yer almaktadır Windows Media Player. Ancak herkes bu yöntemi kolaylıkla uygulayamaz; çünkü Media Player radyo URL’nin bilinmesi de gerekmektedir. Ve tabi bilinen bu URL’nin nasıl açılacağı da önemli. Biz sizlere ilerleyen bölümlerde, hem Media Player radyo URL paylaşımında bulunup, hem bilgisayarda radyo nasıl dinlenir sorunuza yanıt vereceğiz; hem de uğraşmayı sevmeyen, tembel olduğunu kabul edenler için tek tık ile kesintisiz canlı radyo dinlemeyi olanaklı hale getireceğiz.

İlk olarak Media Player radyo URL’lerini aktaralım; sonrasında da bu URL’leri nasıl açabileceğinizden söz edelim.

■ http://159.253.37.137:9982/
■ http://radyo.trradyo.com:9982/
■ http://radyo.chatradyo.net:9982/

Peki bu URL’leri nasıl kullanabilirsiniz? Hepimizin bilgisayarında bir Windows Media Player olduğu için, Media Player radyo URL’leri dinlemek oldukça kolay. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde:

■ Bilgisayarınızın Başlat menüsüne tıklayarak, Arama kısmına Media Player yazın.
■ Karşınıza en üstte çıkacak olan sonuca tıklayın.
■ Windows Media Player açıldığında sol üstte bulunan Dosya’ya tıklayın.
■ Dosya’nın altında yer alan URL Aç butonuna tıklayın.
■ Bu noktada karşınıza bir pencere çıkacak. Oraya, yukarıda vermiş olduğumuz Media Player radyo URL’lerinden birini kopyalayabilir ve sonrasında Aç ya da Tamam butonuna tıklayabilirsiniz ki kesintisiz canlı radyo dinlemek için Windows Media Player sürümleri zaman zaman değişiklik gösterdiğinden dolayı, söz konusu buton isimlerinde zaman zaman farklılılar söz konusu olabilmektedir, ama siz durumu anlamakta zorlanmazsınız.

Bilgisayardan radyo nasıl dinlenir sorusunun yanıtı bu kadar kolay olmasına karşın, size, kesintisiz canlı radyo dinlemenin daha kolay bir yolunu da aktaralım. Bunun için yapmanız gereken tek şey: aşağıda görmüş olduğunuz resme tıklamaktan ibaret. Keyifli dinlemeler dileriz.