Neden radyo dinleriz, çok eski zamanlardan bu yana gerçekleştirilen radyo dinleme ve kesintisiz canlı radyo dinleme eylemleri hakkında pek çok kişi tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Sizlere daha önce radyo dinlemenin faydalarından söz etmiştik. Dolayısı ile radyo dinlemenin yararlı bir eylem olduğu herkes tarafından bilinmekte. Ancak asıl merak edilen, internetin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda da insanların kesintisiz canlı radyo dinlemeyi tercih ettiği… O dönemler radyo dinlemenin faydalarından da kimsenin haberi yoktu malumunuz… O halde gelin zaman kaybetmeden, neden radyo dinleriz sorusunun yanıtları hakkında bilgileri gözden geçirmeye başlayalım.

Neden Kesintisiz Canlı Radyo Dinleriz?

■ Büyüklerimizden hep duyduğumuz bir söz vardır ki o da, “Nerede o eski şarkılar?” şeklindeki serzeniştir. Nostalji müzik olarak adlandırılan 1960, 70, 80, 90…lı yılların şarkılarını kesintisiz canlı radyo dinleyerek duyabilme şansımız vardı. Eski şarkılar, günümüz şarkıları kadar kolay yapılmıyordu. Buna ek olarak onlara ulaşılması da günümüzde olduğu kadar kolay değildi. Dolayısı ile radyo yayını yapmak emek işiydi. Radyo dinlemek ise verilen emeğe ulaşılan ve şarkıların duyulabilmesine olanak tanıyan bir eylem niteliğinde idi.

■ Yine eskiden büyüklerimiz, televizyonun dahi olmadığı zamanlarda radyo dinler, Arkası Yarın’lara, konserlere, bu küçük aletlerle ulaşır; hatta hikayeler dinlerlerdi… Hem de elektriğin dahi yaygın olarak kullanılmadığı günlerde, gaz lambaları eşliğinde… Neden mi o eski günlere götürdük sizi? Çünkü o zamanlar yapılacak çok fazla şey yoktu. İnsanlar boş zamanlarını kesintisiz canlı radyo dinleyerek değerlendiriyor ve bu sırada eğlenebiliyorlardı. Günümüzde de bu durum hala böyle devam ediyor. Radyo dinleme yöntemlerinde çeşitliliğin artması dolayısı ile radyo dinlemenin faydalarından yararlanmak da oldukça kolay…

■ Kesintisiz canlı radyo dinleyerek sadece müzik dinlenmez. Bununla birlikte yayından sesini dinleyicisine ulaştıran sunucularla da bütünleşilir. Eğer o sunucu enerjik ise ki bu seçim radyo yönetimi tarafından, saatlere göre, özenle yapılmalıdır; uykusuz olan, ya da yorgun kişiler dahi dinlemekte oldukları kişinin enerjisini mikrofon aracılığıyla alabilir ve kendilerini iyi hissedebilirler.

■ Neden radyo dinleriz sorusunun yanıtlarını vermeye devam ederken yine geçmişe bir göz kırptığımızda, radyoların kolay arızalanmayan; tabiri caizse tank gibi cihazlar olduklarını söyleyebiliriz. Hatta öyle ki, eski radyolar, dedelerimizden babalarımıza hatıra olarak da kalmış cihazlardır. Ancak artık kullanılmadıkları da bir gerçek.

■ Emeksiz yemeğin olmadığı9nı düşünenler, geçmişte radyo dinlemek için bir emek harcar ve kafalarına göre bir radyo bulabilmek için çok çaba sarf ederlerdi. Günümüzde ise durum bu kadar zor değil; internet üzerinden yayın yapan tüm dünya radyolarına bir tık ile ulaşabilmek oldukça mümkün.

■ Kesintisiz canlı radyo dinlemek özellikle zamanının çoğunu yolda geçiren insanlar için eşi bulunmaz bir nimet niteliğindedir. Uzun yol arkadaşı radyolar, insanlara her zaman keyifli vakit geçirttirir; şoförlerin ise uyku sorunlarının giderilmesine yardımcı olurlar.

■ Pek çok insan için radyo dinlemek bir ayrıcalıktır. Radyolarda sadece müzik dinlenmez. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi sunucular ve dinleyiciler bir nevi dert ortağıdırlar. Sunucuların anlattıkları hikayelerle kendini özdeşleştirmek, onlardan şarkı istemek ve mesajların istenilen kişiye ulaştırılmasını sağlamak oldukça güzel duygular arasında yer almaktadır. Müzik CD’lerden de dinlenir; ama kesintisiz canlı radyo dinlemek başka bir şeydir.

■ İnteraktif radyo programlarına dinleyenlerin konuk olması da söz konusudur. Canlı bağlantı ile konuk olunan bir radyoda, mesajların istenilen kişilere, dinleyenlerin kendi sesinden ulaştırılması kadar mutluluk ve heyecan veren bir başka şey daha bulunabilir mi?

■ Radyo dinlemenin faydaları arasında, ruh haline iyi gelen etkisinden de söz etmek gerekir ki, günümüzde o kadar çok radyo seçeneği vardır ki, bunlar arasından bir tanesini seçerek ruh haline uygun müzik dinlemek oldukça kolaydır. Ve insana kendini iyi hissettirir.

■ Neden radyo dinleriz sorusunun yanıtları arasında geçmişte tasarruf yapabilmek de yer alırdı. Çünkü kesintisiz canlı radyo dinlemek için kullanılan cihazların pilleri öyle kolay bitmezdi. Bununla birlikte, bu cihazların çektikleri elektrik de çok fazla değildi. Aslında ücretsiz radyo dinlemek oldukça kolaydı. Hala da öyle aslında…

■ Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi eskiden radyolarda Arkası Yarın’lar ve radyo tiyatroları olurdu. Bunları göremeyen dinleyici gözünde canlandırır ve hayal gücünü geliştirir; bu sırada da kimse konuşsun, hiç bir ses gelsin istemezdi. Günümüzde tiyatro izlemek ne kadar kolay değil mi? Ama tiyatroya olan ilgi, radyo tiyatrosuna olduğu kadar fazla mı sizce? O zamanlar elbette çok fazla seçenek de yoktu…

 

■ Radyo dinlerken duyulan müzikler insanlara geçmiş anılarını da canlandırır. Bazen güzel; bazen ise duygulandıran hatıralar sayesinde belki kaybettiğiniz; belki terk ettiğiniz insanları hatırlayabilirsiniz. Hatırlamak güzeldir; hatırlanmanın da güzel olduğu gibi…

 

■ Teknoloji her ne kadar gelişse ve alışkanlıklar değişse de kesintisiz canlı radyo dinlemenin popüleritesi hiç bir zaman azalmamıştır ve azalmayacaktır. Radyo dinlemenin tutkunları vardır ve bu insanların sayısı, bulunan doğru radyolarda her geçen gün daha fazla artmaktadır.

■ Radyo dinlerken çalan bir şarkı ile dinleyicilerin bir anda çok mutlu olduklarına şahit olunabilir. Bu mutluluğun sebebi ise aslında sadece radyoda çalan en sevilen şarkıdır.

■ Çok fazla radyo alternatifi olduğu için, her ruh haline uygun bir radyo kanalı bulabilmek de mümkündür. Bir şarkı çıktığı ve beğenmediğinizde hemen diğer bir radyoya zıplayabilir ve sevdiğiniz bir şarkı bulabilirsiniz.

Neden radyo dinleriz sorusunun o kadar çok yanıtı var ki, saymakla bitmez. Ama birazını sizlerle paylaştık. Umarız bu bilgiler sizin de radyo dinleme alışkanlıklarınızla benzeşiyordur. Keyifli dinlemeler dileriz.