Radyo dinlerken kesiliyor, radyo dinlemeyi sevenlerin yaklaşık olarak 1 aydır sürekli olarak şikayette bulundukları bir konu. Pek çok kişi, radyo dinlerken kesiliyor şeklindeki problemine çözüm bulma gereksinimi hissediyor. Kim ister ki istediği şarkının yayınlanmasını beklerken radyonun kesintiye uğramasını? Peki bu sorunun neden kaynaklandığı ile ilgili bir fikriniz var mı? Acaba radyolara da mı Corona virüs bulaştı? Ne dersiniz?

Radyo dinlerken kesiliyor şeklindeki problemle karşılaşmamızın başlangıç noktası ne yazık ki Corona virüs ile eş zamanlı. Peki gerçekten radyolara Covit 19 mu bulaştı? 🙂 Tabi ki hayır. Ancak Corona virüs dolayısı ile okulların tatil olması ve sonrasında eğitimin EBA üzerinden devam etmesi dolayısı ile herkesin telefonuna 8 GB gibi bir kota kapsamında internet yüklemesi yapıldı. Ancak sadece bununla da sınırlı kalmadı; 11 ayın sultanı Ramazan başladı ve operatörler, ramazan dolayısı ile de telefonlara en az 1 GB internet hediyesi verdi. Yani bu demek oluyor ki, insanlar internete yöneltildi. Radyo dinlemek de bunun bir sonucu ve evde kalırken yapılabilecek şeyler arasında yer alan en güzel ve rahatlatıcı önerilerden bir tanesi.

Ancak alt yapı olarak internete bu denli yoğun girişi ne kadar kaldırabileceğimiz meçhul. En azından EBA girişlerinde yaşanan yoğun problemler ve radyo dinlerken kesiliyor şeklindeki şikayetler, biraz daha geliştirilmesi gerektiğinin önemli göstergeleri arasında yer alıyor.

 

İnternet girişlerinin yoğun olarak sağlandığı öğleden sonra ve akşam saatlerinde yaşanan radyo dinlerken kesiliyor şikayetlerinin temel noktası ne yazık ki yoğun internet kullanımı…Aslında bu durum ile ilgili uyarılar, 24 Mart 2020 itibari ile servis sağlayıcılar tarafından yapılmaya başlandı. İşini evden yapmaya devam edebilenler evine kapanıp internete bağlandı; toplantılar video konferans yöntemleri kullanılarak internet üzerinden yapıldı, boş zamanı bol olanlar ise YouTube ya da NetFlix üzerinden bol bol film, dizi ya da klip izledi… Radyo dinleyicisinin sayısı her geçen gün arttı ve bu durumun ne kadar tolere edilebileceği, henüz 24 Mart 2020 itibari ile merak konusu olmaya başladı ve şüphelerin yersiz olmadığı da an itibari ile yaşanan radyo dinlerken kesiliyor şikayetleri ile haklılığını kanıtlıyor.

Sadece Türkiye değil; tüm Avrupa Birliği ülkelerinin etkilenebileceği bu süreçte yaşanan sıkıntılar sadece radyo dinlerken kesiliyor şeklinde yansıyan şikayetlere de neden olmakla kalmıyor. Pek çok kişi YouTube üzerinden video izlerken, gerek görülmesi halinde video kalitesinde düşüşlerle karşılaşabiliyor; bazı kişiler ise bu durumdan hiç etkilenmiyor. Aynı durum NetFlix için de geçerli; hatta çok daha ciddi; şöyle ki, süreç içerisinde, anlık veri akışı sağlayan platformun kapatılması dahi gündemdeki yerini koruyor.

Durum bu kadar ciddiyken, radyo dinlerken kesiliyor şeklindeki şikayetlerinizi biraz ertelemeniz gerekebileceğini düşünüyoruz. En azından Corona virüs etkileri azalıncaya; insanlar evlerinden çıkmaya başlayıncaya kadar. Radyo dinlerken biraz sabırlı olmakta fayda var 🙂