Online Radyo Dinlemek İçin Telefondan Nasıl Radyo Dinleyebilirim?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 2
    Shares

Bir bebek, dünyaya gelmesinin sonrasında, hemen görsel iletişime başlayamaz. Dolayısı ile bazı şeyleri duyarak somutlaştırmak ona daha kolay gelmektedir. Bu nedenle, kesintisiz canlı radyo dinleme ve online radyo dinleme alışkanlığı, beşijkteki bir bebeğe dahi çok kolay kazandırılabilir. Bizler teknoloji çağında yaşamakta olan insanlarız. Telefondan nasıl radyo dinleyebilirim sorusunun yanıtlarını internet üzerinden araştırarak rahatlıkla bulabiliyoruz. Peki bu durum geçmişte nasıldı acaba?

Dünya genelinde ilk radyo yayını 1921 yılında yapılmıştı. Türkiye’de ise 1927 senesinde Ankara ve İstanbul’da kurulan, her biri 5 kilovatlık istasyonlarla ilk radyo yayını yapılmaya başlandı. Bu bilgileri bir araya getirdiğimizde, Türkiye’nin kesintisiz canlı radyo dinlemeye yönelik adımlarını gerçekten oldukça erken attığını düşünebiliriz. Ama bu adımın sonrasında devamı gelmemiş ve Türk radyosunda 1960 senesine kadar bir ilerleme görülememiştir.

Günümüzde her ne kadar, telefondan nasıl radyo dinleyebilirim şeklinde, online radyo dinlemeye yönelik teknolojik araştırmalar yapıyor olsak da, geçmişte iletişim araçları sadece radyo ve televizyon ile sınırlıydı. Sanayinin yeteri kadar gelişmemiş olması, kadınların evde zaman geçirmesine, ev işi – yemek yapıp çocuk bakmasına neden oluyordu. Hal böyle olunca, okuma yazma oranının da düşük olduğunu düşünecek olursak, iletişimin kesintisiz canlı radyo dinleyerek gerçekleşmesinin ne kadar normal olduğunu daha kolay anlayabiliriz.

Kadının; yani annenin online radyo dinlemesi ise çocuğun kesintisiz canlı radyo dinlemesine olanak sunmaktaydı. Zaten bir bebek için dahi radyo dinlemenin ne denli önemli olduğunu sizlere yazımızın başında anlatmıştık. Kadınlara yönelik radyo yayınlarına ilk olarak Evin Saati isimli program ile başlanmış, sonrasında da aynı programın ismi Ev olarak değiştirilmiştir. Daha sonra ise kadınlara yönelik radyo programlarında, gelen sorulara yanıtlar verilerek devam edilmiştir.

Annesi radyo dinleyen çocuk da radyo dinlediğinde, dil becerileri ve dinleme yeteneğinin gelişimi söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte, çocuklara yönelik ilk radyo yayınının, 1976 yılında, Aile İçi İlişkiler adı altında yapıldığını ve her biri yarım saatten 17 parça olarak hazırlandığını belirtmemiz gerekmektedir.

Günümüzde radyo dinlemek hem çocuklar, hem de yetişkinler için eskisinden çok daha kolay. Hem çok sayıda yerel ve ulusal radyo; hem de internet radyosu bulunuyor. Telefon üzerinden radyo dinleyerek de bu radyoların herhangi birine çok kolay ulaşabilmeniz mümkün. Peki telefondan nasıl radyo dinleyebilirim dediğinizde bunu en kolay şekli ile nasıl yaparsınız?

Şu anda bulunmuş olduğunuz sayfanın en üstünde yer alan radyo playerde Play butonuna dokunmanız yeterli. Bununla birlikte, telefondan radyo dinlemeye, online radyo dinlemeye yönelik çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaları da amacınıza yönelik olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*