Radyo dinle aramasını Google üzerinden gerçekleştirdiğinizde karşınıza milyonlarca sonucun çıktığını görebilirsiniz. Elbette ki kullanıcılar olarak bunlar arasından istediğinizi tercih etme hakkına sahipsiniz. Ancak bize göre radyo dinle araması yaparken bazı kriterleriniz de olmalı. Bu kriterler arasında kesintisiz canlı radyo dinle, reklamsız radyo dinle, ücretsiz radyo dinle, bilgisayardan radyo dinle, telefondan radyo dinle, Winamptan radyo dinle… gibi çok farklı tercihler bulunabilir. Ancak arama motorunda bunları seçebilme şansına sahip değilsiniz.

Radyo dinle araması yaptığınızda size, alışveriş sitelerinde aradığınız ürün için sunulan filtrelerin sunulması ne kadar güzel olurdu değil mi? Ne demek istediğimizi bir örnekle anlatalım isterseniz. Herhangi bir alışveriş sitesine girer ve en üst kısımda yer alan ürün arama kutucuğuna Televizyon yazarsanız, karşınıza binlerce sonuç çıkar. Ancak sol tarafta filtreleme seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında önce ekran boyutunu seçersiniz ve sizin istediğiniz ekran boyutundaki televizyonlar kalır; diğerleri ise elenir. Ardından ekran çözünürlükleri arasından bir seçim yaparsınız ve istediğiniz ekran boyutunda olan ama sizin istediğiniz çözünürlüğü sunmayan televizyonlar da elenir… Bunun gibi aramalarla yaptığınız filtreleme sonucunda karşınızda sadece 10 – 15 televizyon kalır. Siz bu televizyonlar arasından bütçenize en uygun olanı seçer ve sepetinize eklersiniz. Aynı durumun radyo dinle araması için de söz konusu olması iyi olmaz mıydı?

Kesintisiz Canlı Radyo Dinle

Radyo dinle aramasını biraz daha dar kapsamlı olarak gerçekleştirmek ister ve daha az sonuç ile karşılaşmayı tercih ederseniz, kesintisiz canlı radyo dinle araması yapabilirsiniz. Pek kesintisiz canlı radyo dinle araması ile kastedilen nedir?

Bazı radyolar, her birimizin yayınları internet üzerinden aktardığı ve aldığını düşünecek olursak,  zaman zaman kesilebilirler. Bu durum yayın sağlayıcı sunucunun kalitesi ve sağlamlığı ile alakalıdır. Çok beğendiğimiz bir radyo kesintiler yaşıyorsa, sürekli osayfayı yenilemek durumunda kalırız.

Kesintisiz canlı radyo dinle araması ile kastedilen sadece bu da değildir. Bazı radyolarda yayın sürekli oto şeklinde radyo dinleyicilerine aktarılmaktadır. Peki bu nasıl olur? Radyo sahibi muhtemelen çalışıyordur ve radyosunu emanet edebileceği bir başka yayıncısı da yoktur. Bu noktada sunucuya şarkılarını yükler ve yayın sürekli olarak o şarkılar üzerinden devam eder. Bu durumda da kesintisiz canlı radyo dinleme olanağına sahip olmamış olursunuz. Çalınacak olan şarkılar bellidir çünkü.Bu noktada bazı sunucular radyolara çok geniş alanlar sağladıkları için, aynı şarkıları uzun aralıklarla duyarsınız. Ama belirli bir zaman sonra şarkı sıralamalarının dahi aynı olduğunu fark edince, aslında kesintisiz canlı radyo dinlemediğinizi fark edersiniz. Belki radyo kesintisizdir. Ama canlı değildir.

Reklamsız Radyo Dinle

Radyo dinle aramasını reklamsız radyo dinle şeklinde yapmayı tercih edenler, genellikle radyo dinlerken reklam dinlemek istemeyenlerdir. Bu durumla sık sık yerel ve ulusal radyolarda karşılaşır, hatta bir bakarsınız ki yayınlanan reklamı, reklam veren firmanın telefon numarasını ezberlemişsiniz. Çünkü şarkı arası reklamların bir zaman sonra reklam arası şarkılara dönüşmesi dahi söz konusu olabilir. Çünkü bu radyoların giderleri ciddi anlamda çok fazladır. Frekans üzerinden yayın yapan bir radyonun sadece frekansını binlerce TL’ye satın alırlar; bu rakam bazen çok lüks bir ev fiyatına eş tutulmaktadır. Dolayısı ile bir yerde kazanç sağlama zorunluluğu vardır. Bu durum sadece radyolar değil, televizyonlar için de geçerlidir.

Reklamsız radyo dinle, radyo dinle aramasında sadece internet radyolarında görülür. Çünkü internet radyolarında yayın yapan yayıncıların tamamı bu işi sadece hobi amaçlı yapmaktadırlar. Hiç birinin tek kuruş para kazandığını göremezsiniz. Ancak para harcadıkları doğrudur. Sitenin içerisinde barındırıldığı host, radyonun yayınını dinleyicilerine ulaştırdığı sunucu, radyonun daha rahat dinlenmesi için hazırlatılan uygulama ve programlara verilen paralar,kaliteli bir yayın yapabilmek için sağlanan ekipman… tamamen yayıncı ya da radyo sahibi tarafından karşılanmakta ve bunların hiç birinin geri dönüşü bulunmamaktadır. Dolayısı ile reklamsız radyo dinle aramasında sadece internet radyoları ile karşılaşırsınız.

Tam da bu noktada,biraz önce sözünü ettiğimiz masraflar, yayıncı ya da radyo sahiplerinin bütçelerine göre yapılacağı için kaliteli radyo dinle kriteri de radyo dinleme alışkanlığına sahip kişiler tarafından geliştirilmektedir.

Kaliteli Radyo Dinle

Radyo dinle aramasında reklamsız ama kaliteli radyo dinle araması yapmayı planlıyorsanız, iyi bir internet radyosu ile buluşmanız gerekmektedir. Çünkü kelimenin tam anlamı ile hobi amaçlı olarak yapılan radyo yayınları herkes tarafından ciddiye alınmayabilir. Ne demek istediğimizi basit birörnekle açıklayabiliriz. Hiç bir internet radyosu yayıncısına kazanç sağlatmaz.Dolayısı ile her mikrofonla yayın yapılabilir. Öyle ki,telefonunuzun kulaklığında bulunan mikrofon ile de yayın yapabilirsiniz, sanatçıların kullandıkları sahne mikrofonu ile de… Sizce hangisi daha kaliteli olur? Ancak elbette ki alternatif arasında çok ciddi anlamda fiyat farkı vardır. Hiç bir kazancı olmayan insanların kaliteli radyo dinle aramasında iyi sonuç almak isteyen radyo dinleyicisi için yüzlerce; hatta binlerce TL para vermesini bekleyebilir misiniz? En azından herkes bunu yapabilir mi?

Kaliteli radyo dinle aramasında elbette farklı şeylerden de söz edilebilir. Örneğin yayın kalitesi, yayının yapıldığı ve dinleyici ile yayıncı arasında köprü niteliği taşıyan sunucu kaynaklıdır. Genellikle 64 Kbps yayın hızında yayın yapan sunucular kullanılmaktadır çünkü bu sunucuların aylık maliyetleri daha uygundur. Ancak 128 Kbps hızında yapılan yayın, 64Kbps hızında yapılan yayına göre, takdir edersiniz ki en az iki kat daha kalitelidir. Sözünü ettiğimiz kalite ses kalitesidir. Müziğin kalitesinden anlayabilirsiniz.

Ücretsiz Radyo Dinle

Radyo dinle aramasını ücretsiz radyo dinle bazında kısıtlamak isterseniz, biraz önce sözünü ettiğimiz kaliteli radyo dinle kriterlerinin tamamına erişir; ancak reklamsız radyo dinle olanağından faydalanamazsınız. Peki neden?

Ücretsiz radyo dinle aramasında karşınıza çıkan hiç bir radyo; hatta radyo dinle aramasında karşınıza çıkan milyonlarca sonucun hiç biri sizden herhangi bir radyo dinleme ücreti talep etmemektedir. Ancak bu, radyo dinlerken sizin internet kullanmayacağınız anlamına da gelmez. Çünkü internet kullanmadan sadece frekanslı radyoları dinleyebilirsiniz ve bu radyoların tamamında, biraz önce belirtmiş olduğumuz giderlerin karşılanması adına reklam yayını yapılmaktadır.

Ancak ücretsiz radyo dinle araması ile karşınıza çıkan radyoların tamamını evinizden,iş yerinizden, arabanızdan; hata televizyonunuzun Radyo bölümünden ulaşım sağlarsınız. Ve bu radyoların tamamı kaliteli radyo dinle olanağını da size sunarlar. Ve hal böyle iken siz bu radyoların hiç birini,çok fazla reklam yapmaları dolayısı ile suçlayamazsınız. Çünkü tüm bu masrafları yapan radyoların kesinlikle ciddi gelirler elde etmeleri gerekmektedir.

İnternet üzerinden yayın yapan radyoları da ücretsiz radyo dinle araması sonucunda karşınıza çıkarlar. Ancak bu radyoları sadece internet kullanımı gerçekleştirerek dinleyebilirsiniz.

Telefondan Radyo Dinle

Radyo dinle aramasında en çok telefondan radyo dinle sonucunun elde edilmesi istenir. Çünkü günümüzde, elinde telefon bulundurmayan kişi neredeyse yok demektir ve bu durum yaşlısından gencine herkes için söz konusudur. Yani artık önceden gördüğünüz küçül el radyolarını kullanan insan görme ihtimaliniz neredeyse yoktur.

Telefondan radyo dinle aramasını yaptığınızda ise Android radyo uygulaması kullanarak radyo dinlemek sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Bu durumun sebebi şudur: Android radyo uygulaması kullanırsanız, arka planda radyo dinlerken, aynı zamanda sosyal medyada ya da WhatsApp üzerinden rahatlıkla sohbet gerçekleştirebilir, internette sörf yapabilirsiniz.

Telefondan radyo dinlerken aynı zamanda, dinlediğiniz radyonun sosyal medya hesaplarına erişim sağlayabilir, yayındaki DJ’e istek gönderebilir ve yayın akışı hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Yanınızda telefonunuzun; telefonunuzda internetinizin bulunduğu her ortamda telefondan radyo dinleyebilir ve radyo dinlediğiniz Android radyo uygulamasını arkadaşlarınızla da paylaşarak onlara isteklerinizle farklı sürprizler yapabilirsiniz.

Bilgisayardan Radyo Dinle

Radyo dinle araması yapan kişiler, özellikle masa başı bir işte çalışıp günlerini bilgisayar başında geçiriyorlarsa, bilgisayardan radyo dinle araması yaparlar. Bilgisayardan radyo dinle araması yaptığınızda karşınıza çok çeşitli sonuçlar çıkacaktır. Bunlar arasından sizin en çok işinize yarayacak olan ise elbette masaüstü radyo dinleme programıdır.

Bilgisayardan radyo dinlemek için yapmanız gereken tek şey, masaüstü radyo dinleme programını bilgisayarınıza indirmek ve sonrasında açmaktan ibarettir. Bu program sizin bilgisayarınızı kasıp işinize engel olmayacak kadar küçük bir program olup, içerisinde sadece radyo dinlemenizi sağlayacak bir player bir de yayındaki DJ’e istek göndermenizi olanaklı hale getiren istek hattı bulundurmaktadır.

Bilgisayardan radyo dinlemek için sabah bilgisayarı açtığınızda masaüstü radyo dinleme programını da açabilir; akşam bilgisayarınızı kapatana kadar bu şekilde radyo dinleyebilirsiniz.

Winamptan Radyo Dinle

Radyo dinle aramasını bilgisayarınız üzerinden yapıyor ve bilgisayardan radyo dinle araması için de Winamptan radyo dinle sonucuna ulaşmak istiyorsanız, bu sizin için oldukça kolay bir yöntem olup, bu anlamda hiç bir ekstra programa da ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Winamp, belki de her birimizin bilgisayar kullanımında ilk kullandığı programdır. Müzik dinlemek için kullanılan Winamp, günümüzde geçmişteki kadar popüler olmasa da, aslında Winamptan radyo dinlemek, tüm radyo dinle araması yapan ve hayatını müzikle geçirenlere kolaylık sağlamaktadır.

Winamptan radyo dinle için yapmanız gereken tek şey, size verilen linke tıklamaktan ibarettir. Ancak bu sırada, eğer Winamp üzerinde yaptığınız bir şarkı listesi varsa onun silineceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Siz linke tıkladığınızda, dinlemek istediğiniz radyo direkt olarak çalmaya başlayacak ve olası herhangi bir kesinti durumunda da sizin başlatmanıza gerek kalmadan yayın yeniden başlayacaktır.

Winamptan radyo dinle linkine tıkladığınızda Winamp içerisine gelecek olan radyoyu siz kaldırmadığınız sürece, o radyo Winamp içerisinde kalacak ve size kesintisiz canlı radyo dinleme olanağını sunmaya devam edecektir.

Radyo Dinlemenin Faydaları

Radyo dinle araması yapan herkes muhtemelen radyo dinlemenin faydalarını biliyordur. Ancak biz burada size radyo dinlemeyi sevdirebilmek adına bir kere daha anlatıp, radyo dinlemenin faydalarından söz edeceğiz.

■ Radyo dinlemenin faydalarından ilki, kaliteli müziği size, siz hiç bir emek harcamadan sunmasıdır.
■ Yapacak hiç bir şey bulamadığınızda radyo dinleyerek eğlenebilirsiniz.
■ Güne güzel başlamak istediğinizde, yayındaki DJ’in sesi size enerji verir ve tüm uyku halinizi alıp götürür.
■ Arızalanması gibi bir durum söz konusu değildir. Arızalansa dahi bu sorunu çözmesi gereken siz değilsinizdir. Siz sadece radyo dinle ihtiyacınızı gidermek için zaman zaman kontrol edebilirsiniz.

■ Radyo dinlemenin faydalarından bir diğeri de, kafanıza göre bir radyoyu bulma ihtimalinizin %99.9 olmasıdır. Bunun için sadece biraz araştırma gerekir.
■ Yolculuk sırasında en iyi yol arkadaşı radyodur.
■ Gündemden haberinizin olmasını sağlar.
■ En yeni şarkıları da özlediğiniz şarkıları da radyo dinlerken duyabilirsiniz.
■ Radyo dinlemenin faydalarından biri de yayınlara katılım sağlayarak sosyalleşebilmenizdir. Hele bugünlerde bunun için bir şansınız yoksa…
■ Dinlediğiniz şarkıları ve istekleri başkalarına da dinletme şansını elde edebilirsiniz.

En İyi Radyo Hangisi?

Radyo dinle araması yaptığınızda karşınıza milyonlarca sonuç çıkabileceğini söylerken abarttığımızı düşünmüş dahi olsanız, aslında biz gerçeklerden bahsetmiştik. Ve bu radyolar arasından en iyi radyo hangisi dediğinizde sizlere, sorunuza yanıt bulabilmeniz için kullanabileceğiniz yöntemlerden de söz etmeye çalıştık. Fakat bir de bu sorunun yanıtlarını düşünerek biz verelim dilerseniz?

En iyi radyo hangisi sorusuna TR Radyo’dan farklı bir yanıt vermeyeceğiz elbette. Ve sizler de bunun sonucunda, “Tabi kendi radyolarını överler” diyeceksiniz. Bunların tamamı doğru düşünceler. Ancak neden en iyi radyo hangisi sorusuna TR Radyo olarak yanıt verdiğimizden de de söz edince bize hak vereceğinizi düşünüyoruz.

En iyi radyo hangisi sorusunun yanıtı TR Radyo. Çünkü

■ Kesintisiz canlı radyo dinlemek isterseniz TR Radyo size bu olanağı sunmaktadır.
■ Reklamsız radyo dinlemek isterseniz, TR Radyo yayın hayatı boyunca tek bir reklam almış ya da yayınlamış, bunun için çaba harcamış değildir.
■ Kaliteli radyo dinlemek istediğinizde de TR Radyo size yeter. Bunun için yayınlarımızda çok DJ olmadığını dahi göz önünde bulundurabilirsiniz. Radyomuzda sadece işini hakkıyla yapabilecek olan, radyo yayını yapmayı hobi haline getirmiş kişiler bulunmaktadır.

■ Bilgisayardan radyo dinlemek istediğinizde TR Radyonun masaüstü radyo dinleme programını kullanabilirsiniz.
■ Telefondan radyo dinlemek istediğinizde TR Radyo Android radyo uygulamasını Play Store üzerinden indirebilirsiniz.
■ Winamptan radyo dinlemek istediğimizde, bunun için hazırlamış olduğumuz buton ya da resme tıklamanız yeterli olacaktır.
■ En yeni ve unutulmayan eski şarkıları TR Radyo’da bulabilirsiniz.
■ Yayıncılarımız gündeme dair konuşmaktadırlar.
■ Ücretsiz radyo dinleme olanağına da TR Radyo ile ulaşırsınız. Bunun için kullanmanız gereken şey sadece internettir.

Peki tüm bunları göz önünde bulundurunca, en iyi radyo hangisi sorusuna TR Radyo olarak yanıt vermekte haksız mıyız? Ayrıca, TR Radyo’yu kendimiz de, radyo dinle araması yapan siz değerli dinleyicilerimiz gibi dinlemekteyiz. Eksiklerimizi ve yanlışlarımızı fark ettikçe düzeltmekte ve olaya rahatlıkla radyo dinleyicisi gözü ile bakmaktayız.

TR Radyo

Radyo dinle araması yapan dinleyicilerimiz için en iyi radyo hangisi sorusuna yanıt olarak verdiğimiz TR Radyo hakkında kısa bilgilerden de söz etmeden yazımızı noktalamayalım dilerseniz…
TR Radyo

Yayın hayatına Radyo Mavimiz olarak, 1 Eylül 2015 itibari ile başlamış olan TR Radyo, 2017yılı Mart ayı itibari ile TR Radyo adı ile yayın hayatına devam etmiştir. Bu arada yayınlarımız dahilinde pek çok yayıncı arkadaşımız bulunmuş olup,zaman içerisinde aramızdan ayrılmışlardır. Ancak TR Radyo hiç bir zaman kendi çizgisinden ödün vermemiş, yayınlarında ağırlıklı olarak Türkçe pop müziğe yer verip, arabesk müzik ve yabancı müzikten olabildiğince uzak durmuştur.

Fakat arabesk müzik yayını yapan ya da Rep yayın yapmakta olan yayıncılarımıza; hatta Ankara havalarından oluşan yayınlara da bugüne kadar Hayır demeyip,her yayıncının kendi yayınında mutlu olması prensibini savunmuş, kendilerine sadece önerilerde bulunmuşuzdur. Çünkü biliriz ki her müzik türünün ve her yayıncının kendine özgü kitlesi ve dinleyicisi bulunmaktadır.

Radyo dinle aramalarında bizi tercih edenlerin genellikle çalışan kesim olduğunu da bilmekteyiz. Bu durum dolayısı ile gündüz saatlerine olabildiğince anonslu yayın alıp, dinleyicilerimizin çalışırken dikkatlerini dağıtma yolundan uzak durmaya çalışıyoruz.

Radyo dinlemeyi seven herkes için tüm kolay radyo dinleme yöntemlerini sitemiz üzerinden bulabilir; bu şekilde istediğiniz her şartta radyomuzu dinleme olanağına sahip olabilirsiniz. Radyolar her zaman dinleyiciler ile TR Radyo da sizlerle bir bütündür. Bu birlik ve beraberlik içerisinde öneri ve isteklerinizi bizlere ulaştırmanızı rica ediyoruz.