Radyo Dinlemek İnterneti Bitirir Mi?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 4
    Shares

Online radyo dinlemek günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Herkesin bir bilgisayarı, bilgisayarı olmasa bile akıllı telefonu var. Bilgisayarda online radyo dinlemek oldukça kolay. Ancak aynı durum akıllı telefonlar için de geçerli. Pek çok radyo uygulaması bulunuyor ve bu uygulamalardan bir tanesini indirerek, rahatlıkla, bulunmuş olduğunuz her ortamda kesintisiz canlı radyo dinleyebilirsiniz. Peki, radyo dinlemek interneti bitirir mi?

Radyo Dinlemek İnterneti Bitirir Mi?

Kesintisiz canlı radyo dinlemek için online radyo dinlemeyi seçtiğiniz anda, bulunduğunuz her ortamda, rahatlıkla istediğiniz yayıncıyı dinleyebilir; istemiş olduğunuz şarkıyı ona ulaştırabilir, size ve sevgiklerinize armağan etmesini sağlayabilirsiniz. Bunu mobilde Wi-Fi ile yaparsanız, genellikle sıkıntı yaşamazsınız. Ancak mobil veri kullanımı gerçekleştiriyorsanız, interneti sınırlı olduğu için siz de kendinizi, sınırlamak gerektiğiniz konusunda şüpheye düşebilirsiniz.

Online radyo dinlemek size çok fazla kayıp yaşatmaz. Bunun için bir değer belirtmeden önce şunu hatırlatalım: Dinlemiş olduğunuz radyonun internet kotanıza etkisi, dinlemekte olduğunuz radyonun hızına ve sizin internet bağlantı hızınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Fakat siz, dinlemekte olduğunuz radyolara genellikle yayın kalitelerini soramazsınız. Bu nedenle ortalama değerleri bilmek iyidir.

Bir radyonun yayın kalitesi; yani hızını soramazsınız. Ancak bunu siz anlayabilirsiniz. Eğer dinlemekte olduğunuz radyoda ses biraz boğuk geliyorsa, bu o radyonun yayın kalitesinin; yani hızının düşük olduğunu gösterir. Bu, sizin internet kotanızdan daha az götüreceği anlamını taşır. Ama hepimiz, kaliteli kesintisiz canlı radyo dinlemek isteriz. Ve günümüzde, eskiden olduğu gibi kalitesiz; yani düşük hızla yayın yapmakta olan radyo sayısı oldukça azdır. Bu, size, radyo dinlemek interneti bitirir algısını yaratmasın. Gelin ortalama değerleri gözden geçirelim.

Günümüzde pek çok radyo 64 Kbps hızında yayın yapmakta olup, siz bu radyolardan birini, günde ortalama beş saat dinlediğinizde, kotanızdan ayda ortalama 200 MB internet düşmektedir. 24 saat kesintisiz canlı radyo dinlediğinizi var sayarsak bu değer ayda 1 GB’a çıkar ki gün içerisinde uyuduğunuzu var sayacak olursak, 24 saat online radyo dinlemenizin söz konusu olmadığını düşünebiliriz. Yani ortalama kalitede bir radyo- yani günümüz radyoları genel olarak, ayda 1 GB interneti kotanızdan almaz. Vermiş olduğumuz değer, TR Radyo için de geçerlidir.

Daha kaliteli bir radyo dinlemek isterseniz ve 128 GB hızında yayın yapıldığını var sayarsak, ayda en çok 2 GB internet, kotanızdan düşecektir. Biz, TR Radyo olarak bu grupta yer almıyoruz. Kaliteli yayın yapmakta olup; aynı zamanda da dinleyici dostu olmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle sizden, 24 saat kesintisiz canlı radyo dinlediğinizi farzedersek, en fazla 1 GB alıyoruz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*