Radyo dinlemek ve kesintisiz canlı radyo dinlemek hepimiz için, ruhumuzun gıdası olan müziği beynimize almak demektir ve dolayısı ile de tercih sebebidir. Radyo dinleme eylemini gerçekleştirirken hiç bir zorlukla karşılaşmamamıza karşın, sağlığımıza olan radyo dinlemenin faydalarından maksimum düzeylerde yararlanabiliyoruz. Bu işin en güzel yanı ise kesintisiz canlı radyo dinlemek için hiç bir ücret ödemeye gerek bulunmaması… Peki radyo dinlemenin faydaları nelerdir?

Radyo Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

■ Radyo dinlemek demek müzik dinlemek demektir. Dolayısı ile 4 – 6 yaş aralığı gibi küçük çocukların kesintisiz canlı radyo dinlemelerini sağlamak, onların konuşulanları daha iyi anlamalarını ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar. 8 – 11 yaş arası çocukların radyo dinlemesi ise onlara görsel IQ becerisi kazandırmaktadır.

■ Radyo dinlemenin faydalarından sadece çocukluk yaşlarında değil, yaşlılık döneminde de yararlanılır. Her şeyin öncesinde, dinlenen radyonun, hafızayı güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Buna ek olarak beyinde oluşan bazı hasarları giderme etkisinin bulunduğu da kanıtlanmış faydalar arasında sayılmaktadır.

■ Kesintisiz canlı radyo dinleyerek, beyindeki Dopamin hormonunun saha fazla salgılanması da sağlanabilir. Bu hormon iyi olma hissin insanlara vermektedir. Daha iyi olduğunu düşünen bireyler ise çok daha mutlu olurlar. Dolayısı ile radyo dinlemenin, mutluluk arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

■ Radyo dinleyerek, daha düşük tansiyon seviyelerine ulaşmak da mümkündür. İleri yaşlı insanların söz konusu yüksek tansiyon problemleri, günde en az yarım saat radyo dinleyerek azaltılabilir. Nabız hızının normale döndürülmesi de radyo dinlemenin faydaları arasında yer almaktadır.

■ Vücudun daha az gergin olmasını sağlayan kesintisiz canlı radyo dinlemek, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi kalp atışlarını da düzenlemesi dolayısı ile uyku kalitesini arttırır. Müzik dinleyen insanların daha rahat uyuduğuna daha önce şahit olmadıysanız, bunu kendinizde deneyimleyebilirsiniz.

■ Vücudun Kortizol isimli hormonunu düzenleyen radyo dinlemek, bu sayede ağrıları azaltan etki göstermesinin yanında, sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler sergilemektedir. Bu etkiden yararlanabilmek için günde en az 50 dakika radyo dinlemek önerilmektedir.

■ Radyo dinlemenin faydalarından bir diğeri de dinleyenlerin depresyona girme risklerinin diğerlerine göre daha az olduğu yönündedir. Bu araştırma kanser hastaları üzerinde yapılmış ve onlara müzik dinletilerek, depresyona daha az girdikleri gözlemlenmiştir.

■ Özellikle sporcuların kesintisiz canlı radyo dinleyerek daha hareketli oldukları gözlemlenmiştir. Bu etkiden yararlanarak hareketsiz yaşamın olumsuz etkilerinden müziğin ritmi ile kurtulmak istemez misiniz?

■ Radyo dinlemenin faydalarından sonuncusu ise kavrama yeteneğini arttırmasıdır. Algılanması zor bir konu, radyo dinleyen kişiler tarafından çok daha iyi ve erken anlaşılabilmektedir.