Radyo dinlemek güzeldir ve insana kendini özel hissettirir. Ancak bir işiniz varsa ya da öğrenciyseniz, çalışırken hangi müzik dinlenir ve ders çalışırken hangi müzik dinlenir sorusunun yanıtları sizin için çok daha büyük önem arz etmektedir. Bizler TR Radyo olarak özellikle çalışanlara ve öğrencilere özel bir yayın akışı sağlamaya; dikkat dağıtmamaya özen gösteriyoruz. Ancak sizin de radyo dinlerken aradığınız şeyleri bilmeniz, daha doğru tercihler yapmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Çalışırken Hangi Müzik Dinlenir?

■ İçerisinde doğadan seslerin bulunduğu müzikler, radyo dinlerken, çalışıyor ya da ders çalışıyorsanız tercihiniz olmalı. Kuş sesleri, deniz dalgası sesleri, rüzgar sesleri… modunuzu yükseltip, daha uzun süre konsantre olmanızı sağlarken, bilişsel fonksiyonlarınızı güçlendiriyor. Yanınızda konuşan birileri varsa onların seslerini maskeliyor ve bunlarla kalmayıp sizin yaptığınız iş ya da çalıştığınız derse odaklanma sürenizi uzatıyor.

■ Ders çalışırken hangi müzik dinlenir sorusunun bir diğer yanıtı da sevilen müziklerin dinlenmesidir. Sevdiğiniz müziği dinlerken işlerinizi daha kısa sürede bitirmekle kalmaz, daha yaratıcı kararlar verirsiniz. Bununla birlikte daha pozitif olur ve doğru kararlar verebilirsiniz. Çalışırken stres altında olmanız dolayısı ile dikkatinizi tek yöne toplamakta zorlanabilirsiniz. Ancak eğer sevdiğiniz müziği dinlerseniz daha pozitif olur, yaratıcılığınızla birlikte konsantrasyonunuzu birleştirerek doğru kararlar verebilirsiniz.

■ Radyo dinlerken çalışırsanız, dikkatinizi daha kolay toplayabilmek adına sizin için önemli bir diğer konu da önemsemediğiniz müzikleri dinlemek olacaktır. Bu ne anlama geliyor derseniz, Sevdiğiniz müzikleri dinlemek için işinizi ya da derslerinizi bırakabilir; sevmediğiniz müziklerle ise modunuzun düşmesine neden olabilirsiniz. Ancak nötr olduğunuz şarkılar sizin için motivasyon kaynağı olur ve dikkatinizi daha kolay odaklayabilirsiniz.

■ Ders çalışırken hangi müzik dinlenir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de sözsüz müziklerle baş başa kalmaktır. Çalışan insanların dikkatini dağıtan gürültü değil, seslerin anlaşılmaya çalışılmasıdır. Komşunuz ya da iş arkadaşınızın yaptığı yüksek sesli bir konuşmayı anlamak için istemeden de olsa kulağınızı o yöne doğru kabartırsınız. Bu durum işinizden çalınan bir dikkat niteliği arz eder. Bu gürültüleri bastırmak için radyo dinleyebilirsiniz. Dinlediğiniz radyodaki sözsüz müzikler ise sizin onları da anlamak zorunda kalma halinizi ortadan kaldırır.

■ Radyo dinlerken yüksek tempolu müziklerle baş başa kalırsanız, IQ seviyeniz artar. Sadece bununla kalmaz; işlerinizi de dinlemiş olduğunuz müziğin temposuna göre yüksek hızda ve kısa zamanda tamamlarsınız. Stres seviyenizi de arttıran yüksek tempolu müzikleri bu nedenle tercih etmenizi öneriyoruz.

■ Çalışırken hangi müzik dinlenir sorusunun son yanıtı, radyo dinlerken müzik ses seviyesinin çok yüksek ya da çok alçak olmamasının gerekliliğidir. Çok yüksek sesli ses belki soyut düşünce hızınızı arttırır, ancak beynin bilgileri işleme kapasitesini düşürür. Dolayısı ile dinlemiş olduğunuz müziğin sesi ne çok yüksek, ne de çok alçak olmamalı.