Radyodan Şarkı Nasıl İstenir?

Kesintisiz canlı radyo dinlemeye alışmış insanlar günümüzde genelde, radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun yanıtlarını karıştırıyorlar. Çünkü online radyo dinlerken karşılarına çok sayıda radyo istek parça isteme alternatifi çıkıyor. Ancak radyo dinleyicinin yaşadığı bu karmaşa, yayındaki DJ’e her zaman ulaşamayabiliyor ve bu durum da radyo istek parçanın yayınlanamamasına neden oluyor. Bu durumu ne yazık ki TR Radyo dinleyicileri de zaman zaman yaşıyor. Bu nedenle sizlere, radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun yanıtlarını detaylı olarak vermek istedik.

Radyodan Şarkı Nasıl İstenir?

Kesintisiz canlı radyo dinlemeyi ve online radyo dinlemeyi seven bir TR Radyo dinleyicisi iseniz, radyo istek parçalarınızı bizlere ulaştırmak istemeniz de oldukça doğal. Ancak günümüzde pek çok dinleyicimizin de, bu istekleri istemektense, gelen şarkıları dinlediklerini görebiliyoruz. Peki neden bu şekilde oluyor, öncelikle bu sorunun yanıtını sizlerle paylaşalım:

TR Radyo üzerinde bir anket yaptık ve hala anketimiz yayında; katılabilirsiniz. Bu anketimizin sorusu: Radyomuzda daha çok müzik yayını mı yoksa anonslu yayın mı dinlemek istediğinizi sorduk. Gelen oylara baktığımızda, daha çok, radyo dinleyicilerimizin, müzik yayını dinlemek istediğini görüyoruz. Bunun nedeni de genellikle, radyoyu çalışan kesim ya da öğrenci arkadaşlarımızın dinliyor olması. Bir DJ yayına girdiğinde ve konuşmaya başladığında, ister istemez ona verdiğiniz dikkatinizi işinizden ya da dersinizden esirgeme durumunuz söz konusu. Biz de elimizden geldiğince, sizden gelen bu öneriyi dikkate almaya çalışıyor ve kesintisiz canlı radyo dinleyicisine müzik ağırlıklı yayın yapmaya çalışıyoruz.

Ancak radyo istek parça gönderebilmeniz için de istek hattımızın genellikle aktif olduğunu belirtmeliyiz. Bu noktada size düşen en büyük görevlerden ilki: radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun doğru yanıtını bilmek ve radyo istek parçanızın bize ulaştığından emin olmak. Sonrasında ise pek çok radyo dinleyicimizin hatası şu: “Şarkımı istedim, çalan şarkı bittikten sonra hemen yayınlanacak…” Şarkı bitti, benim şarkım çalmadı mı? Demek ki çalmayacak diyerek radyo dinlemekten vaz geçen pek çok arkadaşımız var. Radyo istek parçanızın yayınlanması için yayındaki DJ’e de zaman vermelisiniz. Neden mi?

Her şeyin öncesinde şunu belirtmeliyiz ki, yayındaki DJ’e, sizin göndermiş olduğunuz radyo istek parça ulaştığında, o DJ’in o şarkıyı sıraya alması gerekiyor. Yani siz yazdığınızda radyoda otomatik olarak çalınacak bir şarkı sistemi ne yazık ki henüz tanımlanmadı. Bu nedenle, ilk olarak yayındaki DJ’imiz sizin radyo istek parçanızı görecek. O arada kendisine kahve almak için bilgisayar başından kalkmış olabilir, acil bir işi çıkmış olabilir, telefonla konuşuyor olabilir… Dolayısı ile isteğinizin görünmesi için bir süre beklemelisiniz.

Diyelim ki DJ’imiz isteğinizi gördü. Ama sizden önce istek yapmış olanlar olabilir. Ya da istemiş olduğunuz şarkı DJ’îmizin elinde olmayabilir ve ilk olarak şarkıyı edinmesi gerekir. Ve tüm bunlar bir zaman gerektirir. Bu nedenle radyo istek parçanızı gönderip, iki dakika sonra isteğiniz çalınmadığı için radyo dinlemekten vazgeçme hatasını yapmamalısınız. Buraya kadar anlaştıysak, radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun yanıtlarını artık sizlere verebiliriz.

Pek çok TR Radyo dinleyicisi, radyo istek parçasını, bu gibi konuların altına yorum olarak yazıyor. Bu tamamen yanlış bir istek isteme şeklidir ve DJ bunu hiç görmeyebilir; ya da bir kaç saat sonra görebilir… Hem de bilgisayar başında bile olsa. Peki radyodan şarkı nasıl istenir? Sizin için bir kolaylık yapıp, radyo istek parça formunu buraya yerleştiriyoruz. Amacımız, isteklerinize olabildiğince kolay ulaşabilmek ve sizi memnun etmek.Peki bu formu göremediğiniz bir yerde radyodan şarkı nasıl istenir? Böyle bir durumda şuna dikkat etmelisiniz: Üst tarafta Canlı Yayın Radyo İstek Hattı yazılı bir resim bulunuyor. Ya da onun hemen üzerinde İstek Gönder başlıklı butona tıklayabilirsiniz. Her şekilde bizim, radyo istek parça panelimize ulaşabilirsiniz.

Peki radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun yanıtı bu kadar mı? Sizin için farklı bir yöntemimiz daha var. TR Radyo sohbet odalarımıza katılabilir ve burada bulunan #Radyo kanalından da bize isteklerinizi ulaştırabilirsiniz. Hatta sadece isteklerinizi ulaştırmakla kalmaz, kesintisiz canlı radyo dinleyen diğer dinleyicilerimizle ve DJ’lerimizle sohbet edebilme imkanını da burada bulabilirsiniz. Peki sohbet odalarımız arasında bulunan #Radyo kanalında radyodan şarkı nasıl istenir?

Bunun için yapmanız gereken tek şey: #Radyo kanalında sohbete yazar gibi, !istek istemiş olduğunuz şarkı mesajınız yazmak ve Enter’e basmak. Dilerseniz bir örnek verelim: !istek Sezen Aksu : Gülümse – Merhabalar. İstemiş olduğum şarkı sesinizin ulaştığı herkese gelsin. Teşekkür ederim. Bunu #Radyo kanalına yazıp Enter’e basmanız halinde zaten isteğinizin yayındaki DJ’e ulaştığına dair mesajı görebileceksiniz. O halde, hadi size iyi dinlemeler.

9 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*