TR Radyodan Şarkı İsteği

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

Radyodan şarkı isteği yapmak, özel radyoların ilk açıldığı günden bu yana hepimizin tutkusudur. Radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun yanıtları ise her dönem farklılık göstermiştir. Örneğin özel radyolar ilk açıldıklarında, radyo istek parça bildirimi için verilen telefon numaralarını aramamız gerekiyordu. 15:00 – 17:00 arası yayınlanan bir program için radyodan şarkı isteği yapmak adına sabah 10:00 itibari ile verilen telefon numaralarını arıyorduk. Eğer ilk arayanlar arasında yer alıyorsak, radyo istek parça listesinin oluşturulmasına katkı sağlayabiliyor ve listeye, kendi istediğimiz şarkıyı yazdırabiliyorduk. Ama bizden önce arayan 11 – 12 kişi olmuşsa, radyodan şarkı nasıl istenir sorusunun yanıtları değişiyordu. Bize, radyo istek parça listesi okunuyor, biz o şarkılardan tercih ettiğimiz iki ya da üç tanesine adımızı yazdırıyorduk. Peki ya sonra? Sonra, radyodan şarkı isteğini dinlemek için ortalama 7 saate kadar bekliyorduk… Eğer yaşınız 30 üzeri ise ve o zamanlar da kesintisiz canlı radyo dinleyicisi iseniz siz de bu günleri ve bu durumları yaşadınız. Düşününce ne kadar komik geliyor değil mi? Radyodan şarkı isteğini dinlemek için yedi saat beklemek…

Söz konusu o günleri ben de bizzat yaşayanlar arasındayım. Çok eski bir kesintisiz canlı radyo dinleyicisiyim. Yayınlara ve radyoya tutkum da o zamanlardan kalma zaten. Ve tabi ben o zamanlar daha çocuktum. İlk arayan ve radyo istek parça listesini oluşturanlardan olmak için ne çabalar sarf ederdim. Bir abla vardı, abla değil teyzeydi aslında o benim için. Bıkmadan usanmadan, her gün isteklerimi alırdı; sınıf listesini yazdırırdım ona, tek tek yazardı; bizim sınıftakilerin isim listesini o da ben de ezberlemiştik; yayında okuyan abla da ezberlemişti tabi… (Ben abla diyordum ama onlar benim annem yaşında ya da daha büyüklerdi; dolayısı ile şu an düşününce, teyze demem gereken yaştalarmış yani 🙂 )

Sonrasında o çocuk büyüdü ve artık kesintisiz canlı radyo dinleyicilerinin radyodan şarkı isteğini yerine getirmeye başladı. Artık radyo istek parça için internet kullanılıyor. Ya da telefonla kısa mesaj gönderiliyor ama bu servisler, radyodan şarkı isteği yapanlara ücret olarak geri dönüyor. TR Radyo olarak biz, isteklerinzi, istek hattımıza ücretsiz olarak göndereceğinizin teminatını size rahatlıkla veriyoruz. Ancak dikkatimi çeken bir konu var ki o da şu: Biz radyodan şarkı isteğini dinlemek için yedi saat beklerdik; ama şimdilerde, TR Radyo’nun kesintisiz canlı radyo dinleyicilerinde bir sabırsızlık durumu söz konusu. Radyo istek parçalarını gönderiyor ve sonrasında 2 – 3 dakika bekliyorlar. Daha fazlasına tahammülleri yok. Şimdi onlara bir kaç soru yöneltmek istiyorum:

Radyodan şarkı isteği yaptığınızda, o anda yayında olan DJ’e, sizden önce istek göndermiş birileri olabilir. Ama bu durum, isteğinizin çalınmayacağı anlamına gelmez. Sadece sıraya alınır. Sizce son gönderilen istek, önceki gönderilenlerden daha önce mi yerine getirilmeli? Ya da, sizin isteğiniz sıra beklerken, sizden sonra istek gönderen birinin isteğinin, sizin isteğinizin önüne geçmesini ister misiniz? Bu haksızlık olur değil mi? Ya da, belki radyo istek parça listesi boştur, ama o anda yayında olan DJ henüz istekleri yayınlamaya başlamamıştır. Veya belki radyo istek parçanız DJ’de yoktur ve o şarkıyı edinmesi gerekiyordur… Ve tüm bunların hiç biri 2 – 3 dakika içerisinde gerçekleşmez. Bu noktada kendinizi DJ’lern yerine koyun: Yapmakta olduğunuz iş her ne ise bir öncelik sıralamanız var ve işinizi o düzende devam ettiriyorsunuz değil mi? Bu noktada anlaştığımızı umuyor; en azından öyle olmasını temenni ediyorum. Peki radyodan şarkı nasıl istenir?

Radyodan Şarkı Nasıl İstenir?

Radyodan şarkı isteği yapmak çok kolay. TR Radyo’nun kesintisiz canlı radyo dinleyicilerinin, radyo istek parça gönderimi adına yapması gereken tek şey: istek formunu doldurmak. Bu noktada formda yer alan Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz. Ancak onun haricindeki diğer alanları doldurmalı ve sonrasında da Gönder butonuna basmalısınız. Bazı dinleyicilerimiz, iletişim sayfamızda yer alan numara üzerinden ya da formdan bizlere radyo istek parçalarını iletmeye çalışmaktalar. Ancak isteklerinizi ulaştırmanın en garanti yolu: istek formunu doldurmaktadır. Ve bu noktada, Android radyo uygulaması ve masaüstü radyo dinleme programı da dahil olmak üzere TR Radyo’nun web sitesinde istek link ve butonlarına sıklıkla rastlarsınız.Radyodan şarkı isteğini doğru şekilde yaparsanız, şarkının çalınmaması gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Size kolaylık yapıp, istek hattımızı burada da paylaşıyoruz. Ama şarkınızı istedikten sonra beklemeyi ihmal etmeyin…1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*