Son günlerde, kesintisiz canlı radyo dinlemek ya da online radyo dinlemek isteyen dinleyicilerimizin çoğu VLC Media Player’i tercih ediyor. Biz de, herkesin vardır bir bildiği diyerek sizlere, VLC Media Player ile radyo dinleme hakkında bilgilerden söz etmek istedik. Belki kendinizi daha rahat hissedecek, belki daha kolay kullanım gerçekleştireceksiniz. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim: VLC Media Player ile radyo dinleme konusunda memnun kalacağınızı düşünüyoruz; çünkü programdan herkes memnun. Peki VLC Media Player ile nasıl radyo dinlenir?

VLC Media Player İle Nasıl Radyo Dinlenir?

İster online radyo dinlemek; isterseniz de kesintisiz canlı radyo dinlemek isteyin, VLC Media Player ile radyo dinlemeyi tercih ettiğinizde, dinlemekte olduğunuz radyo yayınını MP3 formatında tanıtma şansına sahip olacaksınız. Olur ya, sempati duyduğunuz bir DJ vardır ve onun yayınlarını beğenerek dinlediğiniz için kaydetmek istiyorsunuzdur. Ya da sevgilinize armağan ettiğiniz şarkıyı dinlemesini istiyorsunuzdur, yayını kaydederek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bu durumu avantaja çevirmek için ilk olarak bilgisayarınıza VLC Media Player yüklemelisiniz. Bunu yaparken uygun bir tarayıcı eklentisi de yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme sırasında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz tarayıcıyı seçerek onun VLC Media Player eklentisini de bilgisayarınıza yükleyin. Böylece, TR Radyo’nun internet sitesini açtığınızda VLC Media Player devreye girer ve kesintisiz canlı radyo dinlemeye başlayabilirsiniz.

Bunun haricinde, TR Radyo’yu VLC Media Player’in çalma listesine ekleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize gelince:Programı açıp sol tarafta yer alan Çalma Listesi’nin kenar çubuğunda bulunan İnternet sekmesine tıklayın. İcecast Radio Directory seçeneğine tıklayın. Ortam – Ağ Akışı Aç yolunu izleyin ve TR Radyo’nun URL’si olan http://radyo.trradyo.com:9982 adresini yapıştırın. Sonrasında VLC Media Player ile radyo dinlemeye başlayabilirsiniz.