Bizler bilgisayar kullanmayı öğrenirken tanıştık Winamp’la. O derece eski bir program olsa ve aslında çok da sevilse, kullanımı kolay da olsa, bu program yerini zaman içerisinde Media Player’e bıraktı. Kesintisiz canlı radyo dinlemek ya da online radyo dinlemek isteyenlerin ise hala en kullanışlı seçimleridir Winamptan radyo dinleme. Peki Winamptan nasıl radyo dinlenir? İlerleyen bölümlerde bu sorunun yanıtlarını sizlere adım adım vereceğiz.

Winamptan Radyo Dinleme

Her ne kadar, Winamp yerini Media Player’e bıraksa ve Media Player Windows ile birlikte bilgisayarınıza zaten kurulu halde gelse de, Winamp’ı sonradan yüklemeniz gerekse de, kesintisiz canlı radyo dinlemek için Winamp biçilmiş kaftan niteliğindedir. Bu durum geçmişte çok daha netti aslında. O zamanlar, online radyo dinlemek isteyenler, dinledikleri radyolarda sık sık kesintiler ile karşılaşırlardı. Farklı bir dinleme yöntemi tercih edildiğinde, yaşanan kesintilerin sona erdiğini anlamak için sürekli denemeler yapmak gerekirdi. Ama Winamptan radyo dinlemeyi seçen birinin bu kesintilerden haberi dahi olmazdı. Çünkü Winamp, kesinti olduğu anda kendini yeniler ve radyoyu açmayı tekrar denerdi. Kısacası, radyo geldi mi diye sizin bir çabanıza gerek olmazdı. Hala da öyle.

Günümüzde online radyo dinlerken, genellikle kesintiler dinleyici kaynaklı yaşanıyor. Her ne kadar fiber internet de kullanıyor olsak, zaman zaman telekom kaynaklı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bazen RAM yetmiyor, bazen sitelerde yüklü olan flashlar bilgisayarı kesiyor… derken kesintisiz canlı radyo dinlemek isterken yayın birden kesiliveriyor. Winamptan radyo dinlemeyi seçerseniz, bu kesintilerden etkilenmiyorsunuz. En azından herhangi bir çabanıza gerek kalmıyor.

Peki madem bu kadar iyi, avantajlı ve mantıklı, Winamptan nasıl radyo dinlenir? Sadede gelelim değil mi?

Winamptan Nasıl Radyo Dinlenir?

■ Önce Winamp’ı, sonra Çalma Listesini açın.
■ Burada Ekla butonuna, sonra da URL Ekle’ye tıklayın.
■ Buraya ” http://radyo.trradyo.com:9982/listen.pls ” şeklindeki, Winamptan radyo dinleme adresini yazın. Ya da, adres üzerine direkt olarak tıklayın. Bu şekilde, hiç bir adım takip etmenize gerek kalmayacak; Winamptan radyo dinlemeye hemen başlayacaksınız.
■ Vermiş olduğumuz URL’yi girdikten sonra, altta bulunan Aç butonuna tıklayın.
■ Artık, TR Radyo’ya çift tıklamanız, ve kesintisiz canlı radyo dinlemeye başlamanız yeterli.