Yurtdışında Türkçe radyo dinleyen birisinin Türk olduğunu hemen düşünebilirsiniz ve bu düşüncenizde yanılmazsınız. Şöyle bir düşünün: kesintisiz canlı radyo dinleyen bir Alman, Almanya’da Türkçe radyo dinleme gereksinimini neden duysun? Hollanda’da Türkçe radyo dinleyen biri neden Hollanda’lı olsun? Aklımıza bu soruların yanıtı olarak şöyle bir cevap da gelebilir: “Belki bir Türk’e aşık oldu ve dil öğrenmek istiyordur…” Aslında mantıklı. Bu günlerde Türk’ler Alman’larla, Suriye’lilerle, Rus’larla… sık sık evlilik yapabiliyor. Ama yine de yurtdışında Türkçe radyo dinleyen birinin Türk olma olasılığı %98’lerdedir. Aslında bu noktada önemli bir kaç husus da ortaya çıkar ki siz de iyi bir kesintisiz canlı radyo dinleyicisi iseniz gelin bu hususları birlikte gözden geçirelim.

Yurtdışında Türkçe radyo dinlemeyi tercih eden bir Türk; ya da uç noktalara gittiğimizde, biraz önce vermiş olduğumuz örneğe dayanarak, dinlediği radyodan Türk sevgilisi ya da eşi ile uyumlu olabilmek adına Türkçe’yi öğrenmek ya da Türk kültürüne aşina olmak isteyen bir kişi, Almanya’da Türkçe radyo; ya da Hollanda’da Türkçe radyo dinlerken, Türkçe’yi iyi kullanan yayıncılarla iletişimde olmak ister. Peki neden? Her şeyin öncesinde bir insan duygularını ana dili ile en iyi şekilde karşısındakilere anlatabilir. Bu nedenle, Almanya’da yaşayan, Türkçe’yi sonradan öğrenmiş birinin, ana dilimizi bizim kadar iyi kullanmasını bekleyemeyiz. Duygularını bizim kadar iyi ifade edemez. Ya da dinleyenler, almak istedikleri yakınlığı ondan alamazlar.

O halde, Yurtdışında Türkçe radyo dinlemek isteyenlerin, zengin ve estetik yapıda olan dilimizi en iyi kullanan kişilerden yayın dinlemek konusunda ne denli haklı olduklarını anlayabiliriz. Peki sizce, bir kesintisiz canlı radyo dinleyicisi, yayıncı ile neler paylaşabilir? Size şu kadarını net bir şekilde söyleyebiliriz ki, her şey paylaşılabilir. Eğer yayıncı, yayında isim açıklamayacağının sözünü vermişse ve dinleyici de ona güvenmişse, paylaşamayacağı şey yoktur. Bir de bu durumun yurtdışı halini düşünün. Ana dilinizi konuşan birini dinliyorsunuz. Bulunduğunuz yerde sizinle aynı dili konuşan kişi sayısı çok az. Ve her şeyin öncesinde, duygularınızı, sizi çok iyi tanımayan kişilere anlatmak isteyebilirsiniz ki bu noktada çok haklısınız; günümüzde insanların, birbirlerinin kuyusunu ne denli kazmaya çalıştıklarını düşününce… Almanya’da Türkçe radyo ya da Hollanda’da Türkçe radyo dinlerken işte bu nedenle çok mutlu olursunuz.

Ama bu işin bir de yayıncı yönü var. Bir yayıncı, özellikle de bizler gibi internet radyosu yapan yayıncılar, bu işi silah zoru ile yapmıyor. Yapmakta olduğumuz işin hiç bir maddi geliri yok. Yani tamamen hobiden ibaret. Ve yayın yaparken mutlu olduğumuz için yapıyoruz. Bunun sonucunda, dinleyicilerimiz de, özellikle yurtdışında Türkçe radyo dinlemek isteyenler de bizimle aynı mutluluğu yakalamışsa, aynı frekansta yer almışsak, artk onlarla bir olmuşuz demektir. Kesintisiz canlı radyo dinleyicisi bizim için dinleyici olmaktan önce arkadaştır. Bu nedenle yayıncılardan çok sık, “Arkadaşlar” kelimesini duyabilirsiniz. Ve zaten siz bunu hissedersiniz.

Her yayıncı aynı değildir elbette. Sadece toplum içerisinde hitap etmek isteyen, bir nevi egosu ile hareket eden yayıncılar da vardır ki onlar yayınlarında genellikle kafalarına göre takılırlar. Kendileri çalar, kendileri dinler, size de onu dinletmeye çalışırlar. Ama bir kesintisiz canlı radyo dinleyicisi, istediği şarkıları dinleyemese bile, yayına dahil olamadığı bir radyoyu neden dinlesin? Müzik tarzı kendisine hitap etmeyen bir radyoyu neden dinlesin? Ama yayına dinleyicisini dahil edebilen bir yayıncı her zaman dinlenir. Özellikle yurtdışında Türkçe radyo, Almanya’da Türkçe radyo, Hollanda’da Türkçe radyo dinleyen bir kişi, yayınını dinlediği kişi ile iletişim halinde olmak ister ve yayıncı bu durumdan çok mutlu olur. Karşılığında yayın çok daha iyi geçecektir. TR Radyo olarak sizlerle bütün olmaya çalışıyor ve umarız başarılı oluyoruzdur. Keyifli dinlemeler dileriz.